Çekiç ve murç kullanılarak cisim gücüyle yapıldı, 135 yıldır hizmet veriyor

Çekiç ve murç kullanılarak gövde gücüyle yapıldı, 135 yıldır hizmet veriyor

Giresun’u İç Anadolu’ya bağlayan işçi ve köylülerin, murç ve çekiç kullanılarak üzeri gücüyle yapılan Halil Rifat Ciddi Tüneli ilginç yapım hikayesiyle özen çekiyor

GİRESUN Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle İç Anadolu’ya bağlayan işçi ve köylülerin, murç ve çekiç kullanılarak gövde gücüyle yapılan 35 metrelik Halil Rifat Kâmil Tüneli enteresan hikayesiyle dikkat çekiyor.

Osmanlı döneminde, dönemin Sivas Valisi Halil Rıfat Ciddi’nın emriyle 1885 yılında yapılan Karadeniz’in geçmiş ve tek umum yapımı tüneli olan Halil Rıfat Kâmil tüneli, dağların yamacında hem ulaşımı kolaylaştırıyor hem da bu yolu kullananların ilgisini çekiyor.

Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle İç Anadolu’ya bağlayan yol güzergahında 135 yıldır boğaz sağlayan Halil Rıfat Paşa Tüneli’nin hikayesini anlatan Giresun Üniversitesi Kütüphane ve Dökümantasyon Ofis Başkanı Müverrih Mehmet Fatsa, tünel yapımının bugün Karayolları’nın sloganı haline gelen “Gidemediğin saha senin değildir” veciz sözünün bile bu tünelle münasebetli adına söylendiğini belirtti.

Tünel yapımında söylediği alay,Karayollarının sloganı oldu

Müverrih Yazar Mehmet Fatsa, yaptığı açıklamada “Şebinkarahisar ile Kulakkaya beyninde posta yapımı esnasında sunu çok zorlanılan alan Pınarlar-Uzundere arasındaki sahadır. Halil Rıfat Kâmil Tüneli’nin açılması esnasında dönemin Sivas Valisi Halil Rıfat Gösterişli çokça balaban kararlılıkla sefer yapımını destekliyor. Yolun yapılması üzerine çokça ısrarcı ve yırtıkça olduğu üzere tünelin iştirakçi ve köylülerle elle açılmasını sağlıyor. Ancak kayalar çokça kaba olduğu için çekiç ve murçlarla açılan tünelde gitmek çokça avcı oluyor. Bunun konusunda işçiler aracılığıyla Ilbay Bey’e çıkılıyor ve nitelik kendisine en ediliyor. Vali Halil Rıfat Ağır ise, ‘Günde bire bir beyazca parçası kadar kaya koparabiliyorsanız bile buna devam edilecektir’ diyor. Zaman Karayolları’nın sloganı haline mevrut ‘Gidemediğin vadi senin değildir’ anılmış sözünü bile burada söylüyor. Tünel 1885 yılında hizmete açıldığında ise Vali Bey’e fen ulaştırılınca birlikte ‘İşte şimdi Giresun bizimdir’ sözünü söylüyor. Nedeniyle 135 yıldır Halil Rıfat Gösterişli Tüneli hem Kullakkaya üzerinden hem bile Dereli Üzerinden Şebinkarahisar’a ve İç Anadolu’ya ulaşan yolun asıl güzergahı durumundadır” dedi.

Share: