ÇAKÜ Rektörü Çiftçi’den Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına tepki

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Harun Rençper, bazen ülkelerde Kur’an-ı Koçak yakılmasına tepki gösterdi.

Çiftçi, yaptığı kayıtlı açıklamada, Avrupa’da sonuç dönemde Türkiye ve İslam’a müteveccih ötekileştirme, haksızlık ve saygısızlık içeren birçok eyleme şahitlik edildiğine bel etti.

Yapılan eylemlerin Müslümanlar üzere kabul edilebilir olmadığına dikkati çeken Ekinci, “İslam’ın kutsallarını, milletimizin hassasiyetlerini ve ülkemizi murat düzlük eylemler, andıran tarihimizde daima karşılaştığımız şiddetli ve katiyen akseptans etmediğimiz hadiselerdir. arada bir yıldırı örgütlerince gerçekleştirilen eylemlerin benzerleri şimdilerde Avrupa’daki siyasal partilerin temsilcileri yoluyla yürütülmektedir. Yıldırı örgütlerinin düzenlediği gösteride ülkemize müteveccih söylemler ve Cumhurbaşkanımıza çevrik tehditler bodoslama savrulurken, İsveç makamları bu eylemleri adeta akıl tutulmasıyla ifade özgürlüğü kendisine değerlendirdi. Bu zümre zılgıt ve taşlama muhtevalı eylemlerin çoğunlukla cezalandırılmamış kalması, dozu seçkin geçen çevrim küsurat provokatif eylemleri cesaretlendiriyor.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’da tekme standartçı siyaset nedeniyle İslamofobinin çokça bunaltıcı şekilde yükseldiğini tamlayan Fellah, şunları kaydetti:

” Fransa’da Peygamber Efendimize taşlama fail karikatürlerin azamet binalarına yansıtılarak Müslümanlara ve İslam’ın bilcümle değerlerine taşlama edilmesinin demokrasi ve insan hakları koruması altında zahir gerçekleştirildiğini hatırlamak gerekiyor. Öncelikle bu kötü eylemleri bildirme acı hissiyatlarımızla kınıyor, gereğini yapmayanları inançlara ve dini değerlere okkalı olmaya çağırma ediyorum. Dahası İslamofobi eylem üzere Stockholm Büyükelçiliğimizin adres kendisine seçilmesinde Türkiye’nin aut politikada attığı azimli ve tüvana adımların uluslararası dengelerde bıraktığı tesirin faal olduğuna inanıyoruz. Lanet ettiğimiz bu gösteri için Türkiye Büyükelçiliğinin seçilmesini, mazlum Müslüman coğrafyalara hamilik yapmaya etkin, İslam’ı, kimliğinin tüketici cüzü kendisine gören tıpkı ülke olmamızdan kaynaklı olduğunu düşünüyoruz.”

Share: