Bursa’dan Hong Kong’a keçi yemişi ihracatı

Bursa’dan Hong Kong’a yaban mersini ihracatı

BURSA – Bursa’nın ve Türkiye’nin sunu şişman bir tane zerre halinde yaban mersini bahçesine eş olan İnegöl ilçesinden Hong Kong’a 10 ton yaban mersini ihraç edildi.

İlk kendisine 8 sene önceki alemdar çiftçilerin Tuzla Mahallesinde sınama ekilişleri yaparak başladığı yaban mersini alanı bin dönüme ulaştı. İnegöl’ün 1200 rakımlı kırsal Tuzla mahallesinde Orak Ayı-Ağustos aylarında hasadı yapılan yaban mersini Türkiye’nin yanında değişik ülkelere dahi ihraç ediliyor. Bu hasat döneminde toplanan karışık mersinlerinin bir kısmı Kazakistan ve Hong Kong’a gönderildi. 50 ton rekoltenin alındığı yaban mersinin kilosu, 150 ila 200 liralık ortada satışa sunuluyor.

İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Polat, Memleha mahallesine giderek keçi yemişi tarlalarında incelemede bulundu.

İncelemenin peşi sıra açıklama özne Sezai Çelik, “Şuan İnegöl’ün Memleha mahallesindeyiz. Keçi Yemişi hasadı devam etmekte. Türkiye’nin tescilli arz büyük yaban mersini tarlasındayız. Burası 42 dekarlık tıpkı toprak. İnegöl’ümüzde sonuç yıllarda alelhusus yaban mersini yüce tıpkısı saha tutmaya başladı. Keçi Yemişi toprak seçici olduğu için temas yerde olmuyor. Erdemli rakımlı yerlerde oluyor. Tuzla mahallemizde yerey uyumluğu itibarıyla ön plana çıktı ve devamında de yaban mersini burada ivme kazanmaya başladı. Toplamda 700 dekarlık ayrımsız alanda yaban mersini üretiliyor. Buradan üstelik 50 ton civarında ayrımsız işaret elde ediyoruz. Fakat bahçelerimiz şuan zinde. İler ki dönemde burada hedefimiz bin titrem civarında. bu arada 60 köyde faal 60 çiftçimizde bu hisse senedi soyundular. Henüz önce işlenmeyen köyler, keçi yemişi yardımıyla hareketlendi. Çok güzelce dirimsel sağlanmaya başlandı. Elan mecmu verime geçmemesine rağmen bugün itibariyle üstelik bu mahallemize 10 milyon TL mülk girmiş durumda. İnegöl’ümüzün mümbit topraklarında temas şey yetişiyor. Alelhusus akıbet 5 yılda melez mersiniyle ilgilendiren çalışmalar adamakıllı gidiyor. Şuan de istihsal bakımından Bursa birincisiyiz. İler ki dönemlerde hedefimiz Türkiye birinciliği. 2-3 sene süresince bu hedefi yakalayacağız. Zira topraklarımız akıllıca. Müteşebbis insanlarımız var. Onlarla alay malay da yaban mersininde bunu yakalayacağız.” dedi.

Melez Mersini üreticisi Erkan Dağ, “Memleha köyünde blueberry üreticisiyiz. Bizi zaman Ziraat Odası Başkanımız ve tarım mühendisleri ülfet etti. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Yaban mersinini tığ burada toprakta, katıksız ortamında yetiştiriyoruz. Bu nahiye da yaklaşık 1200 rakımda, bizatihi oluşan yaban mersinlerinin yanına Amerika’de organize edilmiş yaban mersinlerini yetiştirmiş bulunmaktayız. Bugün itibariyle çalı başına 3,5-4 kilogramı yakaladık. Yani 1 dekarlık ayrımsız arazide 1 titrem meyveyi alabiliyoruz. Çaltı üretimi ve çalı dikimi açısından Türkiye’deki arz faziletli verim ve dikim anlamında köyüyüz. ve yer iri istihsal merkeziyiz. Toprakta kim üretimi önemsiyoruz. Çünkü hidroponik temel dahi müstahsil arkadaşlarımızla bizim istihsal metodumuz ağız ağıza farklı. Zaman itibariyle ürünlerimiz market ve dış satım noktasında yavaş vadi bulmaktadır. Kilogram fiyatlarımız 150-200 lira ortada düz buldu. Alelhusus iktisadi açıdan acun borsasına kıyasla aşağıda bulunmaktayız. Bunu dahi ilerleyici dönemlerde kapatacağımıza inanıyorum. Tertipsiz üstelik 350-400 liraya kadar bu iz imdi. Buradaki yayın miktarlarımızın dışında kalitede dahi şanlı kat aldık. Ürünlerimiz 14 gestalt ve üstü olduğu üzere hele ihracat anlamında düz almaktadır. Zaman itibariyle Kazakistan, Hong Kong kabil ülkelere ürünlerimizi gönderdik. Ama alelhusus Bursa’daki ve Türkiye’deki sınırlanmış marketlere, pastacılık sektörüne, tıp aromatik sahaya işaret vermiş olduk.

Özellikle bölgemizde yerel üreticilerin, yani buradaki köylülerin yaban mersini üretimine iri destek sağlayıcı Bursa Büyükşehir Belediye Reisi sayın Alinur Aktaş’a ayrıca teşekkürname buyurmak istiyorum. Zira 60’a yakın köyümüzde bizde beraber istihsal gerçekleştirmiş oldu. ve hızlıca Türkiye’nin yeryüzü büyük blueberry köy olmaya bitmeme ediyoruz.” dedi.

Share: