Bu balıkların gizemi çözülemiyor

Bu balıkların gizemi çözülemiyor

MALATYA Malatya Arguvan’daki Balıklı Çeşme’dahi bulunan, öldüklerinde cenaze töreni düzenlenen ve yiyenin öleceğine inanılan balıkların gizemi yıllardır çözülemiyor.

Arguvan ilçesine ilişkin Kızık Mahallesi’nde kâin havza sakinlerinin ‘Balıklı Çeşme’ adına adlandırdıkları çeşmedeki balıkların gizemi çözülemiyor. Balıklı Çeşme’yle ilgili arz koca hikaye namına, mahallenin yapı yıllarında mahalle muhtarının çeşmeyi balıklardan arındırmasının arkası sıra karı üyeleri ile birlikte art arda hayatını kaybetmesiyle balıkların bölgede yeniden türemesi anlatılıyor. Öldüklerinde cenaze merasimi düzenlenen ve yiyenin öleceği kasten türlü kutsiyetler atfedilen balıkların, bir nice hastalığa bile mebzul geldiğine inanılıyor. Mahalle sakinlerinin çeşmeye bıraktıkları bulaşıkları üstelik temizledikleri için kadınların uğrak yeri olan çeşme ve otopark, şu günler evcil-yabancı turistlerin birlikte ilgisini çekiyor.

“Balıklar sulu makinesi görevi görüyor”

Balıklarla alay malay yaşamaya alıştıklarını kaydeden mahalle sakinlerinden Melik Türkan, “Çeşmemizde balıklarımız var. Onlar bize, tığ onlara yardımcı oluruz. Çeşmeye bıraktığımız bulaşıklarımızı yıkıyorlar. Ayrımsız nevi yapışkan makinesi görevini görüyorlar. Biz onlara, onlar bize alıştı. Hakeza yaşamımıza bitmeme ediyoruz” dedi.

“Ölen balıkları defnediyoruz”

Sair mahalle sakinlerinden Araştırman-Yazar Musa Aslantaş ise ölen balıkları insanlar kabilinden defnettiklerini kaydederek, “Köyümüzdeki çeşmenin ense kısmında 5-6 nesep su var. Çeşmeyi besleyici kaynaklar bunlar. Yıllar ilk köyümüze dönemin valisi mevrut. Valiye muhtar içmesi için akarsu verince ilbay koca suyun balık koktuğunu ifade etmiş. Bunun konusunda mahalle muhtarı çeşmedeki balıkları alıp köyün içerisinde bir bölgeye defin ediyor. Aynı müddet sonraları mahalle muhtarının oğlu ve eşi ve daha sonradan kendisi peş peşe vefat ediyor. Eş ahval daha sonraları yaşanırken, havza halkı üstelik bu gelişmelerinin ardında balıklara tıpkısı kutsallık atfetti” diyerek konuştu.

Share: