Bozuk Çin Adalet Bakanı idama mahkum edildi

Çin’de çarkıt Adalet Bakanı Fu Cınghua, “kazanç” ve “görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla yargılandığı davada idam cezasına çarptırıldı.

Cilin eyaletinin merkezi Çangçun şehrindeki Ölçülü Halk Mahkemesinde görülen davada Fu, Hak Bakanlığı, Pekin Amme Güvenliği Bürosu Direktörü ve Amme Güvenliği Nazır Yardımcılığı görevlerini yürüttüğü dönemde, kendisi ve akrabaları vasıtasıyla 117 milyon yuan (tahminî 14,9 milyon dolar) algı almakla suçlandı.

“Algı” ve “görevi kötüye girmek” suçlamalarından egemenlik giyen eski vekil ve polis güçleri şefi, iki yıl ertelemeyle idam cezasına çarptırıldı.

Kararda, “Fu’nun, resmi makamını ve otoritesini başkalarına aksiyon faaliyetlerinde resmi atamalarda ve egemenlik davalarında menfaat temin etmek amacıyla kullandığı ve bu yolla nahak kazanç elde ettiği” kaydedildi.

Mayıs 2020’de Çin El Siyasal Müzakere Konferansı üyeliğine atanmasından ilk Adalet Bakanı ve Kızıl Tümen Merkezi Siyasal ve Hukuki İşler Komisyonu üyesi yerine fariza fail 67 yaşındaki Fu, eğin düzem emniyet ve hız mensuplarına müteveccih soruşturma kapsamında geçen sene gözaltına alınmıştı.

Fu, mart ayında Altın Partiden ihraç edilmişti.

Kızılca Tümen Merkezi Disiplin İnceleme Komisyonundan yapılan açıklamada, Fu’nun, “mecmu ideallerini ve inançlarını terk ettiği, hiçbir ant partiye ve halka vabeste kalmadığı, öğür ruhunu ve ilkelerini terk ettiği” suçlamalarına saha verilmişti.

Eski Adalet Bakanı ve polis güçleri şefi hakkındaki sevgili 11 Temmuz’dahi açılmıştı. Fu, 29 Temmuz’bile yapılan duruşmada hakkındaki cümle suçlamaları kabul etmişti.

Üç çarkıt güven müdürüne hapis

Fu ile benzeri soruşturmada gözaltına alınan üç bozuk inanma müdürü, geçkin Hıbey eyaletinin farklı şehirlerinde görülen davalarda aynı suçlamalardan mahbes cezaları almıştı.

Çarkıt Şanghay Güven Müdürü Gong Daoan (58) mülk boyu, eski Çongçing Inanma Müdürü Dıng Huilin (57) 15 sene, eski Şaanşi Güven Müdürü Liu Şinyun (60) 14 sene hapse mahkum edilmişti.

Emniyet müdürleri, sabık yıl yolsuzluk suçlamasıyla Komünist Partiden ihraç edilen sakat Kamu Güvenliği Icra Vekili Yardımcısı Sun Licun liderliğinde hizip oluşturarak yanlışlık birliği yapmakla suçlanmıştı.

Üst dozaj güven, duyum ve hüküm yetkililerine müteveccih soruşturmada Sakat Doğruluk Bakanı Fu Cınghua, istihbarattan sorumlu Kerem Güvenliği Bakanlığının bozuk Sıkı Düzen Komitesi Başkanı Liu Yanping ve çarkıt Liaoning Inanma Müdür Yardımcısı Vang Likı dahi gözaltına alınmıştı.

Yargılamaların, Altın Partinin ati kamer yapacağı 20. Millî Kongresi öncesinde sonuçlandırılması dikkati çekti.

Share: