Bolu’da içme suyundan etkilenen çocuklarda 26 dönüş sonradan sevindiren evolüsyon (2)

Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi Cebeci Araştırma ve Aplikasyon Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, Bolu’nun Çaydurt Yuva köyü bölgesinde içme suyundan etkilenerek hastanede otama altına alınan çocukların tamamının diyalizden kurtulduğunu, genel durumlarının mebzul olduğunu ve 2’sinin taburcu edileceğini bildirdi.

Aynı zamanda yavru yoğun hizmet uzmanı de olan Kendirli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önce olarak 16 Temmuz’da hastaneye gönderme edilen çocuklarda dizanteri, akut böbrek yetmezliği, trombosit ve hemoglobin değerlerinde adilik kadar sıkıntıların görüldüğünü, bire bir hafta içerisinde 6 yavru hastada çok ciddi Hemolotik Üremik Sendromu (HÜS) saptandığını söyledi.

Hastaların kreatinin değerleri açısından akut böbrek yetmezliği tablosundan ayrımlılık gösterdiğini vurgulayan Kendirli, ivedi diyaliz ihtiyacı kâin 6 hastadan 5’inin bala diyaliz ünitesinde eğlenceli ve programlı şekilde tedaviye alındığı bilgisini verdi.

Beyin ve ruh tutulumu görülen hastalar oldu

Prof. Dr. Kendirli, “Şu anda 26 gündür hastanede izlediğimiz hastalarımız var. Hastaların ciddi hizmet süreçleri 5-7 dolaşma arasında sürdü. Sonrasında Bala Nefroloji Servisinde izlemleri bitmeme etti. Umumi durumları ongun olduğu amacıyla aralıklı diyalizle tedaviye devam ediyoruz.” diyerek konuştu.

Hastalardan birinde beyni etkileyen santral sinir sistemi tutulumunun görüldüğünü ve ona ayrı ayrımsız otama uygulandığını aktaran Kendirli, “Ayrıca hastalarımızın tıpkı kısmında Hemolotik Üremik Nişan’de çok kalın görülmeyen amma olduğunu bildiğimiz duygu tutulumu kortej konusuydu. Şu anda hastalarımızda tek sorun olmadığını söyleyebiliriz.” ifadesini kullandı.

Bu süreçte çocuk nefroloji, bala korkulu bakım ve diyaliz servislerindeki hekim ve esenlik çalışanlarının iri benzeri cansiparane bu süreci yönettiğinin altını çizen Kendirli, “Çocuklarımızın şu dakika genel durumları bereketli, hastalarımızın kâffesi diyalizden kurtuldu. 2’si taburcu görünmek için, diğerlerinin da düzelme süreçlerini tamamlamasını bekliyoruz. Yaşları 3-15 arasındaydı, çok şükür sekel kalmadan iyileşiyorlar.” dedi.

“Hastalarımızı detaylı süre izleme etmeye devam edeceğiz”

Yavru Nefrolojisi Haber Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Songül Yılmaz de hastaların durumunun berenarı dolgunca olduğunu, dem tablolarının normale döndüğünü vurguladı.

Yılmaz, farklı hastaların de gelecek hafta taburcu edilmesinin planlandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Hemolotik Üremik Semptom, nefrolojide arz acil müdahale edilmesi gereken hastalıklardan birisi. Er ve hareketli müdahale çok eke. Hastalarımız çokça er tanılama almışlardı, çok aceleci bindi tedavileri yapıldı. Şu an için böbrek fonksiyonları normale döndü. Tafsilatlı vadede bire bir hasar bulgusu oluşup oluşmayacağını şu aşamada açık namına nakletmek çokça gibi değil fakat hastalarımızın mufassal vadede diyaliz ihtiyacı olmasını öngörmüyoruz. Bu açıdan onları detaylı süre takip etmeye devam edeceğiz.”

Doç. Dr. Yılmaz, HÜS’ün jale, ferah pişmemiş etler, kontamine reşit sularla bulaşan ayrımsız hastalık olduğuna işaret ederek, imdi çocuklarda görülen bu hastalığın yetişkinlerde da ortaya çıkabileceğini anlattı.

Yılmaz, meyve sebzelerin gani yıkanarak yenilmesi, jale ve ferah pişmemiş etlerin tüketilmemesi, kaynağı bildik, akman içme sularının tüketilmesinin önem taşıdığını vurgulayarak, dizanteri, halsizlik, gereklilik çıkışında eksilme kadar belirtilerde kesinlikle doktora başvurulması gerektiğini dile getirdi.

Elifnaz taburcu oluyor

İçme suyundan etkilendiği amacıyla hastanede otama edilen ve zaman taburcu edilmesi planlanan 9 yaşındaki Elifnaz Arslan’ın annesi Huri ise “El ayrımsız süreçti, 26 gündür buradayız. Allah’a şükür taburcu olacağız. Bu duygunun tarifi namevcut. Buraya çok çaresiz, yara tıpkı durumda gelmiştik. ‘Taburcu olacaksınız’ dediklerinde sanki avlu durduğu yerden yeniden başladı. Doktorlara ve afiyet çalışanlarına çok teşekkürname ederiz. Bize yöntemince çocuğumuzu dümbelek verdiler. Çokça umutsuzduk amma deminden dosdoğru bir şekilde anlayışsız dönecek kızım.” diye konuştu.

Arslan, 17 yaşındaki başka kızının da sabık pazar haset rahatsızlandığını amma Bolu’birlikte hastanede iki zaman kaldıktan sonra iyileştiğini belirtti.

Taburcu edilecek olmanın mutluluğunu ateş parçası Elifnaz üstelik duygularını, “Bu yıl 4. sınıfa geçtim. Evime döneceğim amacıyla çok mutluyum. Baziçe oynamayı, köpeğimi çokça özledim. Eve önce gittiğimde köpeğim Çakıl’la oynayacağım, onu çokça özledim.” sözleriyle dile getirdi.

“Sorumluların bulunmasını istiyoruz”

Hastanede 15 ve 13 yaşındaki iki evladının tedavisi devam fail anne Fatma Aydoğan ise “Oğlumun değerleri düzelme aşamasına geçti. Kızım birlikte bundan sonra diyalize girmeyecek, deva tedavisiyle devam edecek. Allah’a şükür durumları gayet iyi. Burada doktorlarımız, hemşirelerimiz bizimle çok ilgilendi, kişi saf çocukları kabilinden baktılar iyi olsunlar. Benim yetkililerden tek istediğim bu işin açığa çıkarılması, sorumluların bulunması. Çok pres, ağırbaşlı benzeri süreçten geçti evlatlarım.” sözlerine meydan verdi.Share: