Bolu’da içme suyundan etkilenen çocuklarda 26 dönem sonradan sevindiren evolüsyon (1)

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırı ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, Bolu’nun Çaydurt Yuva köyü bölgesinde içmece suyundan etkilenerek hastanede otama altına alınan çocukların tamamının diyalizden kurtulduğunu, genel durumlarının gür olduğunu ve 2’sinin taburcu edileceğini bildirdi.

Aynı zamanda yavru bunaltıcı hizmet uzmanı birlikte olan Kendirli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmiş olarak 16 Temmuz’birlikte hastaneye irsal edilen çocuklarda kanlı ishal, akut böbrek yetmezliği, trombosit ve hemoglobin değerlerinde düşüklük kadar sıkıntıların görüldüğünü, benzeri hafta içerisinde 6 bala hastada haddinden fazla dokunaklı Hemolotik Üremik Sendromu (HÜS) saptandığını söyledi.

Hastaların kreatinin değerleri açısından iveğen böbrek yetmezliği tablosundan ayrımlılık gösterdiğini vurgulayan Kendirli, ivedi diyaliz ihtiyacı mevcut 6 hastadan 5’inin çocuk diyaliz ünitesinde tınlamalı ve programlı şekilde tedaviye alındığı bilgisini verdi.

Beyin ve ruh tutulumu görülen hastalar oldu

Prof. Dr. Kendirli, “Şu anda 26 gündür hastanede izlediğimiz hastalarımız var. Hastaların dokunaklı hizmet süreçleri 5-7 dolaşma beyninde sürdü. Sonrasında Bala Nefroloji Servisinde izlemleri devam etti. Genel durumları bol olduğu için aralıklı diyalizle tedaviye bitmeme ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Hastalardan birinde beyni etkileyen santralci sinir sistemi tutulumunun görüldüğünü ve ona ayrı bir otama uygulandığını aktaran Kendirli, “Ayrıca hastalarımızın ayrımsız kısmında Hemolotik Üremik Ses Seda’bile haddinden fazla kesif görülmeyen amma olduğunu bildiğimiz his tutulumu söz konusuydu. Şu anda hastalarımızda tek ülkü olmadığını söyleyebiliriz.” ifadesini kullandı.

Bu süreçte yavru nefroloji, yavru kısık hizmet ve diyaliz servislerindeki doktor ve afiyet çalışanlarının nazik ayrımsız özveriyle bu süreci yönettiğinin altını çizen Kendirli, “Çocuklarımızın şu dakika umumi durumları dolgunca, hastalarımızın cümlesi diyalizden kurtuldu. 2’si taburcu girmek amacıyla, diğerlerinin de iyileşme süreçlerini tamamlamasını bekliyoruz. Yaşları 3-15 arasındaydı, çokça şükür sekel kalmadan iyileşiyorlar.” dedi.

“Hastalarımızı uzun süre izleme etmeye devam edeceğiz”

Yavru Nefrolojisi Fen Dalı Akademisyen Doç. Dr. Songül Yılmaz de hastaların durumunun berenarı bol olduğunu, nefes tablolarının normale döndüğünü vurguladı.

Yılmaz, gayrı hastaların bile ati hafta taburcu edilmesinin planlandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Hemolotik Üremik Araz, nefrolojide yeryüzü evgin engelleme edilmesi müstelzim hastalıklardan birisi. Erken ve faal müdahale çokça kocaman. Hastalarımız çok er teşhis almışlardı, haddinden fazla çabuk destek tedavileri yapıldı. Şu dakika amacıyla böbrek fonksiyonları normale döndü. Ince vadede bir hasar bulgusu oluşup oluşmayacağını şu aşamada kesin adına inandırmak çok olabilir değil fakat hastalarımızın ince vadede diyaliz ihtiyacı olmasını öngörmüyoruz. Bu açıdan onları ayrıntılı süre strateji etmeye bitmeme edeceğiz.”

Doç. Dr. Yılmayan, HÜS’ün çiğ, ferah pişmemiş etler, kontamine ergin sularla geçici aynı çor olduğuna bel ederek, bundan sonra çocuklarda tanıdık bu hastalığın yetişkinlerde dahi ortaya çıkabileceğini anlattı.

Yılmayan, kâr sebzelerin iyi yıkanarak yenilmesi, jale ve gani pişmemiş etlerin tüketilmemesi, kaynağı tanıdık, bozulmamış içme sularının tüketilmesinin önem taşıdığını vurgulayarak, dizanteri, halsizlik, idrar çıkışında eksilme kabilinden belirtilerde katiyetle doktora başvurulması gerektiğini dile getirdi.

Elifnaz taburcu oluyor

İçme suyundan etkilendiği için hastanede tedavi edilen ve bugün taburcu edilmesi planlanan 9 yaşındaki Elifnaz Arslan’ın annesi Huri ise “Tahakküm tıpkı süreçti, 26 gündür buradayız. Allah’a şükür taburcu olacağız. Bu duygunun tarifi namevcut. Buraya çokça nevmit, şiddetli bire bir durumda gelmiştik. ‘Taburcu olacaksınız’ dediklerinde sanki maltalık durduğu yerden baştan başladı. Doktorlara ve sağlık çalışanlarına çok teşekkür ederiz. Bize resmen çocuğumuzu mankafa verdiler. Çok umutsuzduk amma demin zinde bir şekilde kafasız dönecek kızım.” diyerek konuştu.

Arslan, 17 yaşındaki gayrı kızının de sabık iş günü rahatsızlandığını ama Bolu’dahi hastanede iki periyot kaldıktan sonraları iyileştiğini belirtti.

Taburcu edilecek olmanın mutluluğunu güçlü Elifnaz de duygularını, “Bu yıl 4. sınıfa geçtim. Evime döneceğim amacıyla çok mutluyum. Baziçe oynamayı, köpeğimi haddinden fazla özledim. Eve geçmiş gittiğimde köpeğim Çakıl’la oynayacağım, onu çok özledim.” sözleriyle dile getirdi.

“Sorumluların bulunmasını istiyoruz”

Hastanede 15 ve 13 yaşındaki iki evladının tedavisi devam fail asıl Fatma Aydoğan ise “Oğlumun değerleri salah aşamasına geçti. Kızım de imdi diyalize girmeyecek, reçete tedavisiyle devam edecek. Allah’a şükür durumları gayet mebzul. Burada doktorlarımız, hemşirelerimiz bizimle haddinden fazla ilgilendi, öz öz çocukları kabil baktılar salim olsunlar. Benim yetkililerden biricik istediğim bu işin açığa çıkarılması, sorumluların bulunması. Haddinden Fazla print, bunaltıcı bir süreçten geçti evlatlarım.” sözlerine vadi verdi.Share: