Bodrum’da av sezonuna girmeye hazırlanan balıkçılar törenle uğurlandı

Av yasağının bu şeb yarısı bakımından sona ermesiyle denizlere açılacak balıkçılar üzere Muğla’nın Bodrum ilçesinde tören düzenlendi.

Gündoğan Mahallesi’ndeki Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen törende ense temizliği, foto sergisi açılışı ve denize 25 bin çupra çocuk akarsu bırakılmasıyla başladı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Hazar Saylak, törendeki konuşmasında, 2019’dan bu yana, “Arasız Bismillahı” Muğla’nın ayrı ayrı noktalarında balıkçılarla söylediklerini belirtti.

Kendisinin Muğlalı olduğunu bu nedenle bile bölgeyi karış karış bildiğini anlatan Saylak, “Ben ve teşkilatım bu denizlerin temiz ve artımlı kalması, sürdürülebilir su ürünleri avcılığı ve ati kuşaklara ayrımsız şekilde tasdik edebilmek için hoşur katlanılamaz aynı emek içerisindeyiz. Sahillerde günahsızlık yapmayı unsur edindik, adına getiriyoruz.” dedi.

Saylak, Su Ürünleri Büro Müdürlüğünden 6 dalgıcın ilk defa Muğla’birlikte denize daldığını ve ense temizliği yaptığını belirtti.

Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Eşkal Birliği (SÜR-KOOP) Başkanı Ramazan Özkaya ise balıkçıların denizlerde 18 bin 796 tekneyle balıkçılık yaptığını, yılda 328 bin ton balık yakalayıp 1,5 milyar dolarlık dış satım yaparak ekonomiye katkı sağladığını kaydetti.

Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke da denizlerin gelecek nesillere temiz bırakılması gerektiğine dikkati çekerek, balıkçılara kırnak sezonlar diledi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, seçme ant balıkçıların yanlarında olduklarını anlatım etti.

Bugün balıkçıların bayram haset olduğunu belirten Aras, “Umarım onların bile önümüzdeki sezonda avları henüz artağan olsun. Bizlere fena hâlde balıklar getirsinler, akla yatkın fiyata balık yiyelim. Herhangi Bir devir kazasız belasız bire bir av sezonu diliyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından tören düzeni üyelerince balıkçılara avcılık belgeleri verildi. Dualar okunduktan sonraları Sulh Saylak’ın birlikte aralarında olduğu yetkililer, balıkçı tekneleriyle “Vira Besmele” diyerek denize açıldı.Share: