Bitlis’te açılan dalış okulunda eğitimler başladı

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde bölgenin turizmine ulama ulaşmak ve bakir dalgıçlar katmak üzere açılan plonjon okuluna kaydolan 40 katılımcıya terbiye verilmeye başlandı.

Selçuki Mahallesi’ndeki Van Gölü sahiline götürülen katılımcılara uzman eğitmenlerce dalışla ilgilendiren kuramsal ve uygulamalı eğitim veriliyor.

Dernek Başkanı Cumali Birol, gazeteciere, yaklaşık 450 enerjik dalıcılarının olduğunu söyledi.

İlçede Su Sporları Merkezi ve Plonjon Okulu’nun yapılmasına destek sunan Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ilçebay İsmail Demir, Belediye Başkanı Necati Gürsoy ve AK Öğür Bitlis milletvekilleri Vahit Kiler ile Cemal Taşar’a teşekkür fail Birol, Van Gölü’nün iri bölümünün Bitlis sınırları içinde olduğunu aktardı.

Kentteki yegâne plonjon okulunda bölgedeki tarihi dokuları, batıkları ve mikrobiyolitleri arkalamak üzere balık adam sayısını artırmayı hedeflediklerini belirten Birol, şunları kaydetti:

“Bu eğitimlerin ilimize, ilçemize ülkemize hayırlar getirmesini arzu ediyorum. Haddinden Fazla dörtköşe ve pir tıpkı zaman geçirdik. Bu güzelliği 40 öğrencimize brovelerini vererek taçlandıracağız. Bu yıl hedefimiz 450 kişiye dalgıçlık eğitimi vermekti ama binamızın biraz gecikmesi cihetiyle yapamadık. Gelecek sene burada balık adam eğitimlerinin verildiği, kano, yelken, ejderha yarışlarının yapıldığı bir su sporları merkezimiz tamlık halkımıza hizmet verecek. Buralar dinç olacak. Dünyada 6 milyon 500 bin dalgıç var. Amacımız bunun yer birkaç yüzde 10’nunu ilçemize getirmek. Su Sporları Merkezi ve Plonjon Okulumuz cemi halkımıza yavuz olsun.”Share: