Bitlis’in tarihi yapıları yegâne bir tane dönüş yüzüne çıkarılıyor

Bitlis’in tarihi yapıları biricik bir tane dönüş yüzüne çıkarılıyor

BİTLİS – Kestirmece 7 bin yıllık tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği işleyen Bitlis’te, son yıllarda dere üstü ve çevresinde yapılan bazen yapıların altında kalarak kaybolan tarihi yapılar tekrardan gün yüzüne çıkarıldı.

Bitlis’te Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle yürütülen ‘Dere Üstü Islah’ projesi bünyesinde yapılan yıkımın ardından onlarca tarihi yapı dönme yüzüne bundan sonra. Tarihi dokunun civar plana çıkarılması ve şehrin nefes alması amacıyla başlatılan proje bünyesinde yıkılan iş yerlerinin altında mütezayit hele köprüler önceki günkü ihtişamını koruyarak tekrardan ortaya daha çok. Antrparantez yapıların altında kalan köprüler kabilinden esasen demirli beton yapıların arkalarında küsurat kermen, ısıdam ve cami üzere yüzlerce yıllık eserler üstelik dönme yüzüne çıkarıldı.

Projenin tamamlandığında Bitlis’i vaktiyle olduğu kabil bugün dahi çekim merkezi haline getireceğini tamlayan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, “Bitlis’i Bitlis’e, tam Türkiye’ye ve dünyaya armağan etmiş olacağız. 2021 yılı Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığınca zar edilen riskli düzlük kararıyla Bitlis Deresi üzerindeki imara karşıt ve riziko dokuma fail yapıları ağız ağıza ortadan kaldırdık. Yapıları kaldırdıktan bilahare memnuniyetle rüyet ettik ki yapıların engelleme ettiği 10 tarihi köprü, Paşa Hamamı ve Behiye Camisi açığa bundan sonra. Bitlis’te haddinden fazla eski tarihi yapılar var. 2 bin 500 almanak tıpkı kale ve birlik dahi site ortasından kalenin müstacelen altında onlarca tarihi esere sahibiz. Söz Gelişi Hazo Hanı bin 400 yıllık. Şerefiye, Meydan ve Celil cami, bunların hepsi tarihi özellikleri ve güzellikleri olan asar. Bunlar zaman içre restore edilmişler. Tığ bina altında kalan köprüleri, hamamları, camileri baştan restore ediyoruz. Ayrımsız zamanda Bitlis Deresi’ni tamamen restore ediyoruz. Kazım Gösterişli İlkokulundan başlayarak bin 300 metre uzunluğundaki bu dereyi biz taş duvarlarla bezeyip acilen üzerinde kavim bahçesi yapıyoruz. Kavim bahçesinde çocuklarımızın oyun sahası olacak. Su gösterileri olacak. Vatandaşlarımızın tatil alanı olacak. Teraslar olacak. Bitlis, oylumlu tıpkısı tarihi kimliğini ortaya koyan yüksek tıpkısı destinasyon haline ati. Biz bilcümle vatandaşlarımızı burada ağırlayacağız. Bitlis’i Türkiye ve dünyaya hediye edeceğiz” dedi.

Dere üstü ıslahat çalışması ve üzerinde yapılan millet bahçesinin yılsonuna kadar bitirilmesini planladıklarını sözlerine ekleyen Vali Çağatay, “Sabık yıl katabolizma olmuştu. Nisan ayında da başlayan mamure çalışmaları başladı. Yılsonuna büyüklüğünde bitmesini planlıyoruz. Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız haddinden fazla yakından izlem ediyorlar. Geçen haftalarda bile müzakere ettiler. Bize birlikte verdikleri talimatlarla inşallah burayı yılsonuna kadar tasdik almış olacağız. Bitlis’i eksiksiz kimliği ile kül Türkiye’ye ihsan etmiş olacağız” diye konuştu.Share: