Bitlis’in tarihi dokusu dönüş yüzüne çıkıyor

BİTLİS’te geçen sene eylül ayında, Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yürüttüğü ‘Dere Üstü Islah Projesi’ çalışmalarında aktarılma yüzüne sâdır muhtelif dönemlere ilişkin eserlerin restorasyonu bitmeme ederken, tarihi dokunun ortaya çıkarılması çalışmaları bile sürüyor. Bitlis Valisi Oktay Çağatay, projenin belirlenen takvime göre yürüdüğünü, yıl sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini belirterek, “Büyük tarihi doku akarsu ve kimliğiyle mukavemetli ayrımsız destinasyon haline gelecek olan Bitlis’i Türkiye’ye ve dünyaya bağış edeceğiz” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın başvekâlet yaptığı 2008 yılında, Bitlis’i ziyareti sırasında gündeme mevrut, mufassal tıpkı faaliyet sonrası hayata geçirilen ‘Öz Üstü Islah Projesi’ kapsamında, site merkezindeki yadımlama çalışmalarına 29 Ilkgüz 2019’bile başlandı. İlk kendisine, mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait, el beyninde ‘Hanedan Otel’ yerine tanıdık, içinde 1 otel ve 39 hareket yeriyle kâh resmi kurumların bulunduğu 5 bükülmüş çatı yıkıldı. Sabık zamanda 700 gelişim yeri ve binanın yıkımı bile gerçekleştirildi. Göçük kaldırma çalışmaları sonrasında, binaların arkasında kaldığı amacıyla görünmez Bitlis Kalesi ve 16’ncı yüzyılda yapılan Vakur Hamamı baştan görünür ayla geldi. Yıkım çalışmaları sırasında binaların ve aksiyon yerlerinin altında mütezayit 10 tarihi güreşçi köprüsü ise zaman yüzüne artık.

PROJE YIL BÖYLECENE TAMAMLANACAKÇevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yürüttüğü Öz Üstü Islah Projesi kapsamında ayrıca öz ıslahı, yolların düzenlenmesi, peyzaj çalışmaları, yerleşme alanları, ağaçlandırma, nebat alanları ve otopark gibi alanlar amacıyla da say yapılıyor.Bitlis Valisi Oktay Çağatay yapım alanlarını musahabe ederek, yüklenici firma yetkililerinden hikmet aldı. Ilbay Çağatay, projenin belirlenen takvime göre yürüdüğünü ve sene sonuna büyüklüğünde tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi.’BİTLİS TAKATLI BİR DESTİNASYON HALİNE GELECEK’Vali Çağatay, şöyle konuştu:

“2021 yılı ağustos ayında içinde Cumhurbaşkanlığınca zar edilen riskli alan kararıyla Bitlis Deresi üzerindeki imara marjinal ve riziko oluşum fail yapıları ağız ağıza ortadan kaldırdık. Kaldırdıktan sonradan memnuniyetle rüyet ettik ki; yapıların karışma ettiği 10 tarihi güreşçi köprüsü, rabıtalı hamamı ve Hacı Behiye Camisi açığa artık. Bitlis’te çokça bozuk tarihi yapılar var. 2 bin 500 almanak benzeri kale ve birlik birlikte site ortasındaki kalenin serian altında onlarca tarihi esere sahibiz. Örneğin Hazo Hanı 1400 yıllık. Şerefiye, Düzlük ve Ulu Cami. Bunların bütünü tarihi özellikleri ve güzellikleri olan eserler. Bunlar antlaşma ortamında restore edilmişler. Tığ yapı altında kalan köprüleri, hamamları, camileri yeniden restore ediyoruz. Aynı zamanda Bitlis Deresi’ni ağız ağıza restore ediyoruz. Kazım Ağırbaşlı İlkokulu’ndan başlayarak 1300 metre uzunluğundaki bu dereyi taş duvarlarla bezeyip alelacele üstüne kavim bahçesi yapıyoruz. Kavim bahçesinde çocuklarımızın oyun alanı olacak. Akarsu gösterileri olacak. Vatandaşlarımızın istirahat alanı olacak. Teraslar olacak. Bitlis majör aynı tarihi kimliğini ortaya koyan iktidarlı bire bir destinasyon haline gelecek. Tığ bilcümle vatandaşlarımızı burada ağırlayacağız.”Share: