Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Aygül Tutuklandı

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, 2014 yılında yazdığı tıpkı haberinde AKP Bitlis Saylav Vahit Kiler’e “aldanmaz siyasetçi” ifadesini kullandığı gerekçesiyle yargılandığı davada aldığı cezanın kesinleşmesi konusunda tutuklandı.

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, 2014 yılında Bitlis’te yapılan 450 milyon dolarlık ‘Jeotermal Enerji Projesi’yle ait yolsuzluk iddiasında bulunduğu haberde AKP Bitlis Mebus Ünite Kiler’e “aldanmaz siyasi” dediği üzere için sevgili açılmıştı.

Tatvan 2. Temel Ukubet Mahkemesi’nde görülen davada “matbuat eliyle giydirmek” suçundan 1.500 TL adli nakdî ceza verilerek hükmün açıklanması anlayışsız bırakılmıştı. Aygül’ün elan sonra yaptığı bire bir taciz haberinden ortalık ceza verilmesi konusunda aldığı para cezası kesinleşti. Aygül, “Bu davadan ukubet ahzetmek matbuat ve ifade özgürlüğü açısından çok kötü bir kapsam, kabullenemiyorum” diye niteleyerek adli para cezasını ödemeyeceğini açıklamıştı.

Cezanın kesinleşmesinin ardından hakkında yakalama kararı çıkarılan Aygül, apayrı bir davası amacıyla gittiği Bitlis Adliyesi’nde gözaltına alınarak tutuklandı.

“MÜVEKKİLİM YASAKÇI ANLAYIŞI TEŞHİR SÖYLEMEK İÇİN BU KARARI ALDI”

Kodes uğrunda izah fail Aygül’ün avukatı Hisse Senedi Aksoy, “Müvekkilim adli mülk cezasını ödemeyerek ve dalgalı yaptırımları kabul etmeyerek bu cezayı izhar etmek amacıyla bu kararı aldı. 1500 TL adli nakdî ceza 75 devir hapis cezasına karşılama ediyor. Ödenmesi durumunda boşaltma işlemi gerçekleşecek. Ifa zamanı ve dolayısıyla mapushane cezasının hangi büyüklüğünde süreceği müvekkilimin vereceği karara bağlıdır” dedi.

Share: