Bitkisel: Tahıl Sevkiyatı Anlaşması fiyatlara düşüş taraflı yansıdı

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, ‘Yüz Yüze Gönül Gönüle Ümraniye Programı’ kapsamında sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, para ve toplum örgütü başkanları, gelişim insanları ve yetinme önderleriyle tıpkısı araya geldi.

Ümraniye’deki bire bir otelde planlı programa DOĞRU Tümen İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Ümraniye Şehremini İsmet Yıldırım da katıldı. Burada konuşan Bakan Nebati, müstevli sürecinde yüzde 14,1’e kadar yükselen aylaklık oranının haziran ayı itibarıyla yüzdelik 10,3 ile müstevli öncesi seviyenin altına gerilediğine ilgi çekti.

Vekil Bitkisel, Türkiye’nin büyümeye bitmeme ettiğine vurgu yaparak, “Hemencek rastgele ay Cumhuriyet tarihimizin bakir ihracat rekorlarını kırmayı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.   

‘2020 YILINDA DAHİ TÜRKİYE BÜYÜME KAYDEDEN ÜLKELERDEN BİRİ OLMUŞTUR’ 

Icra Vekili Nureddin Bitkisel, salgına karşın Türkiye ekonomisinin nema kaydettiğine ilgi çekerek, “Ülkemiz yekpare dünyayı etkisine düz Kovid-19 salgınına karşın acul toparlanma kabiliyeti gösteren ekonomilerden biridir. Toptan ekonominin salgından büyük hasar gördüğü 2020 yılında da Türkiye, tahaccüm kaydeden bulunmaz ülkelerden biri olmuştur. Türkiye ekonomisi 2021 yılında ise yüzdelik 11 oranında rekor aynı büyüme performansı elde etmiş, bu kıvrak büyüme görünümünü muvazeneli tıpkısı kompozisyonda sağlamıştır. Konuşu büyümeyle birlikte istihdamda çokça pahal çoğalma kaydettik. Salgının en ızdırap dönemine nazaran tahminî 5,5 milyon nefis tıpkısı istihdam artışı kaydederek 2022 yılı haziran itibarıyla bütün istihdamımız 30,9 milyona nail durumda. Çabucak bu yılın önceki yarısında sağlanan kavga, dünya ekonomisinin durumu, mal fiyatları, erke fiyatlarındaki yükselişe rağmen istihdam artışı 862 bin sevimli oldu. Salgın sürecinde yüzde 14,1’e büyüklüğünde yükselen işsizlik oranıysa bu sene haziran kocaoğlan bakımından yüzdelik 10,3 ile salgın öncesi seviyenin altına geriledi” diye niteleyerek konuştu.   

‘İHRACAT REKORLARI KIRMAYI SÜRDÜRÜYORUZ’ 

Vekil Nebati, “Attığımız strüktürel adımlar ve hazırlık zincirindeki değişimlerin olumlu etkisiyle 2021 yılında ihracatımız teferruatlı dönemli trendin oldukça üstünde artış gösterdi. İhracattaki dinç performansımız 2022 yılında bitmeme etmiş, 250 bilyon dolar sınırına dayanmıştır. Acilen rastgele kamer Cumhuriyet tarihimizin eskimemiş ihracat rekorlarını kırmayı sürdürüyoruz. Kezalik ülkemiz turizm gelirlerindeki toparlanma itibarıyla birlikte değişik ülkelerden pozitif ayrıştı. Rusya-Ukrayna Savaşına karşın faal bire bir performans sergilemeye devam edebilmiştir. Beklentimiz yılsonunda turizm gelirimizin 37 milyar doların üzerine geçmek ve müstevli öncesi seviyenin de üzerinde bire bir performansın sergilenmesini göreceğiz. Tabela apaçık ortada. Birlik küresel olumsuzluklara rağmen üretimde, büyümede, istihdam ve dış satım artışında Türkiye adeta tez ilerliyor. Ekonomimiz çok şükür metin ve kuvvetli. Tıpkısı dahi gidip şu bizim karamsarlar korosuna sorsanız size takkadak battık-bittik şarkısını söylemeye başlarlar” ifadelerini kullandı.  

‘ÖNLERİNDE ÜN BULUNANLAR KORO HALİNDE DALAVERE YANLIŞ BILIM YAPIYORLAR’ 

Nazır Bitkisel, eleştiriye bağlı olmadıklarına özen çekerek, “Tığ asla eleştiriye sınırlı yahut sorunları görmezden mevrut bir anlayışa eş değiliz. Buradaki esas mesele benzeri kesimin tam sorunlara büyüteçle bakarken başarı kaydedilen alanları bütün bütün yok saymaları, ayrıca spekülasyona varacak düzeyde bazı çarpıtmalardan medet umanlar var. Oysa ‘eğriye çap, doğruya da doğru’ demeyi saymak muhteşem ve efdal bire bir tavırdır. Beklentimiz objektif ve olumlu yaklaşımlardan ötesi değildir. Önlerinde san bulunanlar benzeri koro halinde dolar şuraya gidecek, talih şuraya gidecek diyerek huzursuz haberler yaparlar. Uğrunda şan bulunanlar Türkiye’nin IMF’den takanak almadığını düşünülerek tamamen maharet ayrımsız duruşla seçkin ülkenin kapasitesi oranında almış olan miktarı da, takanak aldılara dönüştürebiliyorlar” dedi.  

‘CARİ AÇIĞIMIZIN TEMEL SEBEBİ ENERJİ MALİYETLERİMİZDİR’ 

Vekil Bitkisel, “12 mahiye birikimli cari amal mayıs itibarıyla 34,6 bilyon dolar aşkın vermiştir. Yani bizim akan açığımızın anne sebebi erke maliyetlerimizdir. Bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle yakın dönemde ülkemiz adeta bir enerji seferberliği car etmiş durumdadır. Akkuyu Santrali, Karadeniz doğalgazı, yenilenebilir erke yatırımlarına mülhak adına mazi itibarıyla Abdülhamid Eğlek taharri gemimiz de devreye alınmıştır. Bugün 2 sismik araştırma ve 4 muayene gemimizle denizlerde dünyada eşine bir iki rastlanır bir tetkik filosuna sahip konuma gelmiş durumdayız. İnşallah önümüzdeki süreçte mecmu bu gayretlerimizin de karşılığını Yetişkin Rabbim denizler marifetiyle bize verecektir” dedi. 

Nazır Bitkisel, dirimlik dağılımında adaletin sağlanmasının arz fazla önem verdikleri konuların başında olduğuna dikkat çekti ve fiyatlar tarafından enflasyonist baskıları azaltıcı tedbirler aldıklarını anlatım etti.

‘TAHIL SEVKİYATI ANLAŞMASI TAHIL FİYATLARINA DÜŞÜŞ CEPHELI YANSIDI’ 

Nebati, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle savaşan tarafları ayrımsız araya getirmeyi başararak İstanbul’dahi imzalanmasını sağladığımız Tahıl Sevkiyatı Anlaşması, güdük süre ortamında ülkemizde olduğu kabilinden acun tahıl fiyatlarına üstelik düşüş yönlü yansımıştır. Böylelikle hububat ve semiz tohumlarda fiyatlar uğraş öncesi seviyenin bile altına gerilemiştir. Buna vazıh uluslararası literatürde Recep Tayyip Erdoğan etkisi diyorlar” ifadelerini kullandı.  

‘AKARYAKITTA ARZ BEŞ ALTI VERGİ KAYRAN ÜLKEYİZ’ 

Nebati, “Avrupa ülkeleri ortamında akaryakıttan genişlik bir iki rüşvet kayran ülkeyiz. Pompa sorti fiyatlarında değme akşam ezanı haber alıyoruz. Mazot, mazot 22 teklik seviyesine indi. Manşetlerdeki kaynak yok, madun alfabe geçiyor” dedi. 

Nebati, diyaliz merkezleri ve tıbbi cihazlar üzere SUT’ta say yaptıklarını ve biraz güne de yayınlanacağını belirtti.  

‘ENFLASYON SORUNUNU ÇÖZMEK AMACIYLA GEREKEN BÜTÜN ADIMLARI BIRICIK YEGÂNE ATIYORUZ’ 

Nebati, “Para Şişkinliği sorununu fora etmek için gereken tamlık adımları yegâne tek atıyoruz. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki DÜRÜST Fırka iktidarı kuşkusuz kim 20 yıldan bu yana milletimizin cümle sorunlarının çözüm adresi olduysa, pahalılık sorunu bile kesinlikle bire bir istisna değildir. Bu sorunun da çözüm adresi tekrar biz olacağız. Zaman umum toptan olumsuzluklara karşın Türkiye üretiyor, Türkiye büyüyor, Türkiye istihdam sayısını seçme geçen periyot artırmaya bitmeme ediyor” ifadelerini kullandı.  

Bitkisel’den Kılıçdaroğlu’nun ‘KKM’ eleştirilerine yanıt

 

Bitkisel: IMF ile bire bir kesim imzalanmadı

 

Bitkisel: Büyümeden ödün vermeyince enflasyonla savaşım mesafe alır

 

Share: