Birlik Türkiye’de 3 milyon konutun dönüşümünü sağladık

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde Erenler Yeni Kentsel Inkılap Projesi kapsamında bina yıkımına katılan Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Kurum, vatandaşlara verdikleri sözleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Nazır Çekicilik, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin bibi acılarının hafızalarda olduğuna meni ederek, depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlara Allah’tan yağmur, yakınlarına başsağlığı diledi.

“Çabukça hemencecik seçkin ilçemizde tıpkı tahavvül projesi yürütüyoruz”

Marmara Depremi’nden sonraları yapılan çalışmalara değinen Vekil Çalım, şunları söyledi:

Esasta o günden bugüne baktığınızda, umum Türkiye’dahi gerek sosyal konutlarla lüzumlu kentsel inkılap konutlarıyla alay malay 3 milyon konutun dönüşümünü sağladık. Bu dünyada eşi aynı görülmemiş bir miktar. Bu çerçevede dahi 81 ilimizde hem kentsel transformasyon konutları yapıyoruz hem da içtimai ev projeleri yapmaya himmet gösteriyoruz. Kocaeli’mize bile Büyükşehir Belediyemiz, kaymakamlık belediyelerimizle aynı uzlaşma halinde, derakap hızla herhangi bir ilçemizde bir transformasyon projesi yürütüyoruz. İlk önceki bugün Kocaeli Körfez ilçemizdeydik ve burada Barbaros Mahallemiz var. Hepimizin de bildiği, esasta buradaki cuşuhuruş sebebiyle mahallenin riziko altında olduğu tıpkısı süreci yaşamıştık ve zaman orada mahalleli kardeşlerimizle vatandaşlarımızla bire bir araya geldik, onların taleplerini dinledik ve akabinde bile onlar için yapacağımız rezerv konutlarımızın alanını inceledik. Ihtiraz konutlarımızı Kocaeli Körfez, Derince bölgesinde yapacağız. Gerçekte bakarsanız hem Kocaeli’ye hem Derince’ye yakışacak, adi sarsıntı riskini giderilmiş edecek 534 lime çekince konutumuzun de sürecini başlatıyoruz. İnşallah haziran ayında da burada konutlarımızın temelini atmak yoluyla 1,5-2 yıl içerisinde tamamlayacağız ve Barbaros Mahallemizin bu riskli alandaki konutlarını, rezerv alana taşıyacağız. Esasen gerçekte Derince bölgesi amacıyla de çalışmalarımızı bu manada yürütüyoruz ve toplamda Barbaros Mahallesi’nde 6,4 hektarlık alanın dönüşümünü gerçekleştirmiş olacağız.

“Kocaeli’mizi depreme amade ağıl getirecek adımlarımızı atıyoruz”

Bakan Çekicilik, Cedit Mahallesi’nde 500 riskli bina bulunduğunu, 499’unun yıkıldığını kaydederek, “Bugün de temsili adına aynı yapının bilcümle birlikte yıkımını gerçekleştirdik ve bu çerçevede de gerçekte Cedit’te, Kocaeli’mizde İzmit merkezimizde, epey koca bire bir inkılap sürecini başlatıyoruz” diyerek konuştu.

Vekil Gurur, proje kapsamında 1105 mutlak bölümden oluşan, bölgeye ve İzmit’e ayar katacak projenin temellerini, bu yıl içerisinde acul bire bir şekilde alaşağı etmek istediklerini, projeyi 2023’te tamamlamayı ve vatandaşlara tasdik etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Bu süreçte vatandaşların tamamına, göç ve kira yardımı yaptıklarını, kira yardımını, vatandaşlardan mevrut pahal irade üzerine 3+1 daireler amacıyla 1300 liraya çıkardıklarını tamlayan Icra Vekili Alım, konutların bittiği devir hem bölgeye hem da İzmit’e yakışacağını, süreci Kocaeli Büyükşehir Belediyesiyle yönettiklerini, vatandaşlarla sürekli müzakere halinde olduklarını anlattı.

Icra Vekili Kurum, Kocaeli’bile bütün ilçelerde, etap girişim bütün riskli binaların dönüşümünü yapmayı hedeflediklerini kaydederek, “Burası bugün bire bir yadımlama kadar gözükse bile vatandaşlarımız üzere esasta bakir hayatlarının önce günü diyebileceğimiz bire bir tören” dedi.

Konutları güdük sürede tamamlayıp vatandaşlara tasdik etmeyi planladıklarını dile getiren Hava, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, çabucak serian gelişigüzel alanda Kocaeli’ye bakım sunmaya devam ettiklerini vurguladı.

Çalışmaları kararlılıkla sürdürdüklerini ifade fail Icra Vekili Alım, “Icap depremle uğraş, lazım kentsel dönüşümle uğraş noktasında de seçkin ilçemizde bu projelerimizi inşallah beğenmek vasıtasıyla Kocaeli’mizi depreme amade ayla getirecek adımlarımızı inşallah atıyor olacağız. Ben şimdiden Yeni konutlarımız Kocaeli’mize, İzmit’imize, mahallemize aldatıcı olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

Programa, Kocaeli Valisi Seddar Ağır, Kocaeli Büyükşehir Şehremini Tahir Büyükakın, DÜRÜST Fırka milletvekilleri ve doğruluk sahipleri katıldı.

Konuşmasının arkası sıra adalet sahipleriyle tıpkı müddet mülaki Vekil Alım, henüz bilahare Kocaeli Valisi Seddar Güç’u görüşme etti.

Burada andaç fotoğrafının çekilmesinin arkası sıra Ilbay Çetince, Nazır Gelgel’a çini işlemeli vazo bağış etti.

Kentteki çalışmaların değerlendirildiği mülakat, daha sonraları basına bağlı bitmeme etti.

Nazır Çalım’dan 2/B ve tarım arazileri ile ilgili izah

 

Vekil Çalım’dan kentsel tahavvül açıklaması

 

Share: