Bilecik’te sağanağın illet olduğu olumsuzluklar gideriliyor

Bilecik’te etkili olan sağanağın sebep olduğu olumsuzlukların giderilmesi üzere ekiplerce düzentileme yürütüldüğü bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya’nın bora dolayısıyla İl Kıran ve Ivedili Buut Eş Güdüm Kurulu ile güruh yaptığı belirtildi.

Kızılkaya’nın ardından sülale ve hisse senedi yerlerini akarsu basan vatandaşları görüşme ettiği ve sahada destek personelinin hisse senedi makinalarıyla yürüttüğü çalışmaları strateji ettiği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine düz sunulan Kızılkaya, kentte metrekareye 42,2 kilo yağış düştüğünü vurguladı.

Bilecik’te yağış zımnında 112 Ivedili Çağrı Merkezi’ne önceki belirlemelere bakarak 588 çağrı geldiğini kaydeden Kızılkaya, “Su baskınları, yapı uçması, dikme devrilmesi, muhat kalma, kara yollarında akarsu ve gereç birikintisi ve cümbüş kesintisi kadar ihbarların geldiği 112 Ivedili Davet Merkezi’mizde ait kurumlar anında saklık haline geçerek evleviyet sırasına bakarak taleplere fiyat vermiştir. 487 kişiden oluşan 129 ekibimiz 125 gelişim makinasıyla mevrut ihbarlara çabucak değer vererek sahaya inmiştir. İl AFAD Merkezi’miz 7/24 çalışma esasına geçerek hemşehrilerimizin ihtiyacı halinde anbean hizmetlerine hazır yerine beklemektedir. Yaşanan davranışlar bizleri her ne kadar üzse üstelik birey kaybının olmaması bir tane tesellimiz olmuştur. Benzeri öğün henüz birlik hemşehrilerimize geçmiş olsun diyorum.” ifadelerini kullandı.

Bilecik Belediyesi’nin 200 personeli fariza yaptı

Bilecik Belediyesi’nden yapılan açıklamada, güzeşte akşam ezanı saatlerinde başlayan yağmur sonrasında belediyeye sadık birçok birim çalışanının sahada faaliyet gösterdiği belirtildi.

Açıklamada, Şehremaneti Başkan Vekili Melek Cıda Subaşı, Başbuğ Yardımcıları Vedat Kazıcı, Hüseyin Nasip, Ahmet Gürses ve ilişkin ünite müdürlerinin sahada incelemelerde bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine düz sunulan Uray Komutan Vekili Ferişte Mızrak Subaşı, yaklaşık 200 personelle sahada çalıştıklarını belirterek, “Zaman maatteessüf gine kıyamet boyutunda aynı yağmur ile karşılaştık. Sonuç zamanlarda karşılaştığımız bildirme iri yağışlardan biri oldu. Bizler ait komutan yardımcılarımız ve birim müdürlerimizin koordinasyonunda seçkin yere müdahale etmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımızdan ricamız, komşularına ve yardıma kadın insanlara ahali uzatması, bu konuda bizlerle iletişime geçmeleridir. Bu kök yardıma gerekseme vatandaşlarımız varsa onlara kalacak saha çıkarmak istiyoruz.” dedi.Share: