Besicinin ayağına götürülen hizmetle baytarlık öğrencileri üstelik sınama kazanıyor

Erzurum’birlikte “Efsanevi Hastanesi Gezgin Bakım Uzlaştırıcı” ile besicinin ayağına götürülen baytarlık hizmeti, Atatürk Üniversitesinde öğrenim gören öğrencileri bile uzmanlaştırıyor.

Atatürk Üniversitesi Ilmî Araştırma Projeleri Koordinatörlüğünce desteklenen ve Baytar Fakültesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde hesaplı “Erzurum Kırsalında Çiftçilerin Hayvanlarında Tanıdık Emraz Üzerine Klinik Araştırma” projesi bitmeme ediyor.

Bu kapsamda dahiliye, cerrahi, tevellüt ve hayvan besleme alanlarındaki akademisyenlerden oluşan ekip, “Efsanevi Hastanesi Seyyah Bakım Ara Bulucu” ile değme hafta rustik mahalleleri dolaşıyor.

Camilerden sunulan anonsla, öğrenciler eşliğinde besicilerin büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarına ücretsiz sağlık taraması, ultrasonografi cihazı ile hamilelik kontrolü, tedavi ve muayene fail kadro, ivedi vakalara de anında müdahale ediyor. Böylece baytarlık öğrencileri dahi düzlük deneyimi nail oluyor.

Son yerine Aziziye ilçesindeki Tınazlı Mahallesi’ne revan ve çok sayıda hayvanı tetebbu edip bazılarına acil müdahalede mevcut kol, besicileri bile hayvan sağlığı, beslenme, hastalıklardan dehalet kabilinden konularda bilgilendirdi.

“Ayrımsız zamanda mutluluk ekonomisine katkıda bulunuyoruz”

Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Temel Bilgi Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Başak Hanedan, AA muhabirine, hayvanların umumi muayenelerini yaptıklarını söyledi.

Hastalık tanılama ve sağaltımlarını öğrencilerle gerçekleştirdiklerini anlatım eden Hanedan, şöyle konuştu:

“Hayvanların hastalıklarının önlenmesi üzerine lüzumlu güncel bilgileri efsanevi yetiştiricilerine da anlatıp terbiye veriyoruz. Projeyle hayvanları iyileştirip bir zamanda devlet ekonomisine katkıda bulunuyoruz. Öğrencilere derslerde ve efsanevi hastanemizde aktüel bilgileri ve uygulamaları öğretiyor sonrasında birlikte kayran koşullarında kılgılı eğitim bilimi gerçekleştiriyoruz. Bu şekilde öğrencilerimize mezun olduklarında önce çağ yeterliliklerini kazandırma çalışmalarını sürdürüyoruz. Öğrencilerimizle komaya giren aynı hayvana de ivedili müdahalede bulunduk.”

Baytar Fakültesi Cerrahi Esas Vukuf Dalı Araştırma Görevlisi Ayşe Gölgeli Dolunay da ön iki ayağında mızrap erimesi başlayan kuzuya rabıta uygulaması ve umar tedavisi ile sağaltıma başladıklarını anlattı.

“Bakım aracımızda cerrahi operasyon yapıyoruz”

Hocaların, branşına göre sahada öğrencilerle hayvanları tedavi ettiklerini tamlayan Bedir, “Seyyar hizmet aracımızda röntgen çekip, kavlıç operasyonları kadar küçük önerme cerrahi operasyonları yapıyoruz. Aracımızda zaruri ekipman kâin. Vatandaşlarımız bu hizmetlerden ücretsiz faydalanıyor. Öğrenciler burada teşhis ve tedavileri uygulamalı görüp düzlük deneyimi kazanıyor.” diye konuştu.

Beşinci derslik öğrencisi Semanur Kandır ise gezgin klinik aracıyla köylere gitmenin avantajını yaşadıklarını dile getirdi.

Kandır, “Hocaların hayvanlara yaklaşımı, tedavileri ve operasyonlarını durumunda öğreniyoruz. Derste işlediğimiz teorik bilgilerin sahada birlikte versiyonunu görüyoruz. Hocalarımızın sayesinde emniyetsiz saha tecrübesi kazanıyoruz.” dedi.

Besici ve vatandaşlar hizmetten memnun

Hayvanını tedavi ettiren Cavit Takar ise kısıtlı imkanlardan etraf tutkun hayvanını muayeneye götüremediğini ifade ederek, “Esen olsun hocalar, öğrenciler yatalak hayvanımıza bakıp muayene etti, serum taktı. Veteriner hekimler ellerinden geleni yaptı, hizmetten memnunuz, emeği geçenlere teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

Ali Yaşar İpek, doğumundan sonradan yürüyemeyen hayvanını muayeneye getirdiğini belirtti.

Hizmeti ayaklarına getirenlere teşekkürname eden İpek, “Atatürk Üniversitesi baytar hekimlerinden Allah razı olsun. Devletten beklentimiz bu, az kaldığımızda ululuk bize bakım ediyor. Cenabıhak devletimize arızalanma vermesin. Kuzumuz röntgene makbuz, ayakları sarıldı, umar yazıldı. Bakım çok iyicene.” ifadelerini kullandı.

Share: