Berlusconi’den adaylık sinyali

İtalya’nın çarkıt başbakanı Silvio Berlusconi, eylülde yapılacak erken genel seçimlerde senatör olabilmek için aday olmayı düşündüğünü söyledi.

Ülkede, 25 Eylül’de yapılacak er genel intihabat öncesinde İtalyan siyasetinde, salim ve sol cephelerde seçme kampanyası çalışmaları sürüyor.

Hat iyi kavil süresince düz kayran Forza Italia Partisi’nin lideri ve bozuk başbakan Berlusconi, katıldığı tıpkı radyo programında yaptığı açıklamada, “Senato için namzet olmayı düşünüyorum. Forza Italia dışından de bir nice kişiden gelen baskılar sonrasında bu şekilde hepimiz mutlu olacağız” dedi.

Berlusconi, dalan salim itilaf içindeki önderlik mücadelesiyle çokça ilgilenmediğini belirterek, “Bu çok da tutkulu olduğum şeyler değil. Ben bundan sonra hangi yapacağımla, mali baskıya ve hâkimiyet baskısına karşı mücadeleyle ilgileniyorum” diye niteleyerek konuştu.

85 yaşındaki Berlusconi, 1994’te siyasete atık ve İtalya’nın cumhuriyetle yönetildiği 1946’dan bu yana sunma ince süre başvekillik yapan adam olmuştu.

Berlusconi, rüşvet kaçırdığına hükmedilen ayrımsız davadan aldığı mahkumiyet ve 6 yıl siyasetten men kararı nedeniyle Kasım 2013’te Senato’dahi yapılan oylama sonrası senatörlükten azledilmişti.

Siyasetten men yasağının kalktığı 2019’üstelik Avrupa Parlamentosu (AP) Seçimleri üzere aday olan görmüş geçirmiş şef, AP’ye seçilmişti.

Anketlerde önde gözüken iki lider atışmaya başladı

Ülkede yapılan serencam kamuoyu yoklamaları, sivri sağcı Giorgia Meloni liderliğindeki İtalya’nın Kardeşleri (FdI) partisini birinci, Enrico Letta liderliğindeki hat solun çatı partisi Demokratik Öğür’yi ise ikinci sırada gösteriyor.

Görüş oranları birbirine yakın iki reis intihap kampanyası döneminde atışmaya başladı.

Meloni, uluslararası basına verdiği demeçte, yönetime gelmeleri halinde anti-demokratik tıpkısı kayma ve otoriterliğe bölüm olmayacağını, kendilerinin bunlarla anılmasının safsata olduğunu kaydetti.

Letta ise Meloni’nin dış politikadaki imajını değiştirmek istediğini, kendisini kırmızılık ile makyajlamaya çalıştığını fakat Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve İspanya’nın aşırı sağcı partisi Vox kabilinden Meloni’nin kendisine referans aldığı noktaların beyninde olduğunu söyledi.

Meloni ise buna karşılık adına, aut siyaset üstüne Letta’dan öğüt almayacağını dile getirerek, partisi FdI’nin NATO ve SU yanlısı duruşunun düzgün olduğunu savundu.

Giorga Meloni, Letta’ya “Makyaj üzere pudraya ihtiyacımız yok. Meğerse sen çelişkilerini alçı ile kapatamayacaksın.” yanıtını verdi.

Kamuoyu yoklamaları ne diyor?

Değişik kamuoyu yoklamalarında, faşizan yatkın sağcı FdI’nin oy oranı yüzdelik 23-25 bandında çıkıyor. Merkez solun yapı partisi PD ise yüzdelik 22-24 ile ikinci sırada saha alıyor.

Anketlere bakarak, bu iki partiyi forma sıhhatli ittifakta kayran alan Küme, yüzde 12-14 civarındaki kıyasla izleme ediyor.

5 Şans Hareketi’nin oyu kısaca yüzde 9-11, Berlusconi’nin partisi Forza Italia’nın (FI) düşünce oranı yüzde 7-9 civarında görünüyor.

Oyları yükseliş trendindeki Birkaç Partisi’nin de fikir oranının yüzde 4-6 bandında olduğu belirtiliyor.

Bulunan anketler, FdI, Küme ve FI’den oluşan eşkâl esen ittifakın seçimlerden hükümet kuracak çoğunluğu elde ederek çıkacağını ortaya koyuyor.

İtalya’birlikte Mario Draghi liderliğindeki açık katılımlı koalisyon hükümeti, 21 Temmuz’üstelik 3 ortak yönetim ortağı partinin parlamentoda hükümete desteğini çekmesi neticesinde çökmüştü.

Başbakan Draghi’nin 22 Temmuz’dahi incizap etmesinin arkası sıra Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, parlamentoyu feshederek normalde 2023’ün geçmiş aylarında yapılması gereken seçimleri sonbahara çekmişti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi çekilme etti

 

Draghi: Hububat taşıyan gemilerin yola çıkması müspet aynı gelişme

 

Berlusconi’nin Rusya itirafı

 

Berlusconi, 53 gözyaşı siktirici sevgilisiyle nikahsız evlendi

 

Share: