BBP Umumi Başkanı Destici’den, “dezenformasyonla uğraş düzenlemesi”ne ilişkin açıklama Açıklaması

BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici, “dezenformasyonla uğraş düzenlemesi” adına bildik Matbuat Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne ait “Dijital dünyada birlikte insanların öz saygı, itibar ve saygınlığını, zatî haklarını, özel hayatlarının dokunulmazlığını ve ferdî verilerini müzaheret etmek devletin asli görevlerindendir.” değerlendirmesinde bulundu.

Destici, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, devletin toplumsal medya düzenlemesi alanındaki yükümlülüğünün esas doğruluk ve özgürlüklerin korunduğu ve ifade özgürlüğünün güvence altına alındığı tıpkı kurum üstlenmesi olduğunu söyledi.

Vatandaşların dijital dünyada karşılaştığı sorunları çözmek adına farklı devlet ve arsıulusal kuruluşları de dikkate alarak gerekli adımların atılması gerektiğini belirten Destici, “Sayısal dünyada üstelik insanların değer, izzetinefis ve saygınlığını, kişisel haklarını, özel hayatlarının dokunulmazlığını ve şahsi verilerini müzaheret etmek devletin birincil görevlerindendir. Bu kapsamda domates dolması haberleri iştahlı yerine çoğaltma ve ifşa eyleminin duygusal ve sosyete iradesini tutu altına düzlük ve vatandaşların asıl bilgiye ulaşmasını engelleyen çetin tıpkısı tehdit haline geldiğini görüyoruz.” diye konuştu.

“Özden değil siyasal”

CHP’nin TBMM’ye sunduğu başörtüsü ile ilgilendiren kanun teklifine bile değinen Destici, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun başörtüsüyle ilişik çıkışının reisicumhur adayı olma ve ardından rey almaya yönelik bir adım olduğunu savundu.

“Kılıçdaroğlu’nun başörtüsüyle ilgilendiren açıklamalarını içtenlikle değil siyasi bulduklarını” ifade eden Destici, Kılıçdaroğlu’nun içtenlikle olması durumunda kullanılmamış anayasaya destek vermesi çağrısında bulundu.

BBP’nin Müessis Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve birlikte ebedî uyku edenlerle ait Kahramanmaraş Adliyesinde duruşma olduğunu bildiren Destici, şimdiye büyüklüğünde Yazıcıoğlu’nun ülkü sürecinin seçkin aşamasına karışan olduklarını söyledi. Yazıcıoğlu davasının süreciyle ait bilgelik üstelik veren Destici, “Bizim amacımız, ahbaplık içerisinde bu hadiseyi umum çıplaklığıyla ortaya çıkarmaktır.” ifadesini kullandı.

Share: