Batmanlı mantar hastalığı üreticisi oran desteğiyle tesisine gün enerjisi sistemi kuracak

Batman’ın Beşiri ilçesinde hars mantarı üretimi fail Mehmet Güvenli Gördegir, işletmesine kuracağı tarih enerjisi sistemi için Ekincilik ve Orman Bakanlığı’ndan 1 milyon 201 bin 995 teklik teberru bindi aldı.

Gördegir, üretimde zaman enerjisinden istifade etmek amacıyla Bakanlığın Kırsal Kalkınmayı Sübvansiyon Programı’na müracaat yaptı.

Başvurusu akseptans edilen Gördegir, 2 milyon 403 bin 990 liralık bütçeli proje amacıyla yüzdelik 50 mevhibe bindi almaya hak kazandı.

Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünde hibe bindi verilecek üretici Gördegir ile uyuşma imzalandı.

Batman Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mehmet Vazıh, gazetecilere, Tarım ve Orman Bakanlığı yoluyla yıllardır makbul Rustik Kalkınmayı Bindi Programı kapsamında ekin mantarı üreticisi Mehmet Emniyetli Gördegir ile yardım sözleşmesi imzaladıklarını söyledi.

Girişimci Gördegir’in 2016 yılında tesis yatırımları üzere dahi 500 bin lira bindi aldığını tabir fail Işıklı, bugün de hazırladığı zaman enerjisi sistemi projesi kapsamında yüzdelik 50 teberru destek almaya adalet kazandığını belirtti.

Entelektüel, üreticinin bu sayede tesisine ruz enerjisi sistemi kuracağını anlatarak, “Böylelikle enerji maliyetini minimize ederek karlarını arttıracaklar. Ekincilik ve Orman Bakanlığı daima yatırımcıların ve üreticilerin yanında.” dedi.

Üretici Mehmet Sakıncasız Gördegir dahi tesisinin enerji ihtiyacını diremek amacıyla müracaat yaptığını belirterek, aldığı destekle genişlik kısa sürede çağ enerjisi sistemini kuracağını ifade etti.

Gördegir, enerji maliyetinin çetin oranda azalacağını, daha ucuza daha nitelikli işaret üretmeye başlayacaklarını kaydetti.

Share: