Baştan Yapılan Elazığ Stadyumunda ‘Atatürk’ Adına Saha Verilmemesi Tepkilere Nöbet Açtı

Elazığ’de yıkılarak yeniden yapılan stadyuma asılan tabelada ‘Atatürk’ yerine kayran verilmemesi tepkilere illet oldu. Tepkiler konusunda AKP Elazığ Mebus Metin Keder, “Elazığ Stadyumu tabelası yanlışlıkla asılmış tıpkısı tablo. ‘Elazığ Stadyumu’ işin adı yüklenici firma birlikte işin adını anca asmış. Bozuk ismi dulda edilecektir” açıklamasını yaptı. CHP Elazığ Milletekili Gürsoy Erol ise “İnsanlar sehven mebus olabilirler ama hiçbir vahim Atatürk’ün adını yanlışlıkla değiştiremez. Bu hadsizlik ki marifetiyle yapılmış ise o güç evet üstelik şahıslar için yönetimsel sormaca başlatılmalıdır” diye aksülamel gösterdi.

Elazığ’dahi 49 almanak Atatürk Stadyumu’nun yenilenmesinin arkası sıra ‘Elazığ Stadyumu’ tabelası asılırken; Atatürk ismine ise kayran verilmemesi aksülamel çekti.

“YAŞAMIMIZDAN NELER NELER ÇIKARILDI BİLİYOR MUSUNUZ?”

Çarkıt Türk Ocakları Elazığ Şubesi Başkanı Vahit Dabak şunları söyledi:

“Malumunuz üzere Elazığ Atatürk Stadyumu ihtiyaca binaen yıkılmış ve yenisi yapılmıştır, emeği geçenlere teşekkürname ederiz fakat adlandırılırken ‘Elazığ Stadyumu’ adına değerlendirilmiş. Içtimai medyadaki paylaşımlarımıza de mevrut destekle beraber birkaç yorumda ‘ne ayırt değer ki’ üzere yorumlar gelmiştir. Eyitmek icabında ‘ne ayırt kırat kim’ diye yaşamamızdan neler neler çıkarıyoruz biliyor musunuz? ‘Ne bahtiyar Türk’üm diyene’, resmi kurumlarımızdan Türkiye Cumhuriyeti, okullarımızdan andımız… Bizi yararlanmak isteyenlere yeniden tabir edeyim biz stadyumun Elazığ Stadyumu olmasına cebin değiliz. Biz Elazığ Atatürk Stadyumumuzu baştan istiyoruz.”

“BİNLERCE YURTSEVER ATATÜRK ÇOCUĞU ADINA KONUŞUYORUM!”

İYİ Fırka Elazığ mebus aday adayı Mustafa Kemal Atikeler şunları söyledi:

“Ben tıpkı doktorum, ben odamda arkamda gördüğünüz resimle büyüdüm. Bu benim seçkin antlaşma için beni ‘Türk hekimlerine kişi ediniz’ diyen Atatürk’ün resmi. Ego bu resme göre mesleğimi onurla yerine getiriyorum. Buradan nereye geleceğim. Elazığ’bile bir stadyumumuz vardı adı Atatürk Stadyumuydu. Yıkıldı, baştan yapıldı. Çokça da güzelce benzeri stat oldu fakat adı maatteessüf Atatürk Stadyumu namına ‘Elazığ Stadyumu’ kendisine değiştirildi. Atatürk, ‘Ben sporcunun zeki, acar ve ahlaklı olanını severim’ derken sporculara benzeri anımsatma yapıyordu. Ben isterdim ki bu sporcular sahaya çıktığında Atatürk’ün bu söylemini hatırlasınlar ve ona bakarak sporlarını yapsınlar. Maalesef bu şu zaman üzere olmadı amma ben binlerce Türk çocuğu yurtsever, milliyetçi, Atatürk çocuğu olan insanların hesabına konuşuyorum. Lütfen bizim stadyumumuzun adını değiştirin, tekrar Elazığ’a Atatürk Stadyumu olarak koyun.”

“ATATÜRK STADYUMU ATATÜRK’SÜZ GAYRIMÜMKÜN”

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Erke Sistemleri Mühendisliği Bölümü, Yenilenebilir Enerji Sistemleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hikmet Esen, Elazığ stadyumunun benzeri zaman önce sakat ismine kavuşması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“6 Küçük Ay 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremlerle ülke kendisine sarsıldık. Gündemimiz 2 gündür Elazığ Atatürk Stadyumunun isminde ‘Atatürk’ kelimesinin kaldırılması. Bizim çarçabuk bu yanlıştan dönüp kişi işimizle ilgilendiren, depremle ait esas mevzuya dönmemiz gerekiyor. Elazığ’daki binaların durumu, Elazığ’daki afetle ilişkin yapılacak işlemlere dönmemiz lazım. Maalesef Elazığ Atatürk Stadyumu imal ihalesinde ‘Elazığ Stadyumu’ olarak isimlendirildi. Bu aynı yıldır türlü mecralarda dile getirildi ama gördük ki kudretli olunmadı ve âdemoğlu esbak bakımından Atatürk’süz kendisine stada verildi. Bizler birlikte Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün Elazığ Atatürk Stadyumu’nda olmasını istiyoruz. Gençliğimizde, çocukluğumuzda bütün spikerlerden radyolarda ‘Elazığ Atatürk Stadyumu’ndan sevgiler, saygılar’ denildiğini hep duyardık. Bunun bu şekilde devam etmesini istiyoruz. Içtimai medyadaki Elazığ Atatürk Stadyumu etkinliğini destekliyorum ve esas gündemimiz olan depremle ilgilendiren konuya biran evvel dönmeyi istiyorum.”

STADYUM’DAN ATATÜRK İSMİ ‘SEHVEN’ SİLİNMİŞ

Gelen tepkiler üstüne AKP Elazığ Milletvekili Mütehammil Keder, “Elazığ Stadyumu tabelası sehven asılmış ayrımsız levha. ‘Elazığ Stadyumu’ işin adı, yüklenici firma bile işin adını öyle asmış. Bozuk ismi sıyanet edilecektir” açıklamasını yaptı.

CHP Elazığ mebus Gürsel Erol birlikte sosyal medyadan yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Geçmiş Atatürk stadıyla ilgilendiren yapmış olduğum açıklamam ve girişimlerimden sonraları AKP Elazığ Mv.Sağlam Endişe stadyumun isminin sehven değiştiğini anlatım etmiştir. Bu ülkede hiç kimse Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini sehven birlikte olsa silme cesaretini kendinde bulamaz. İnsanlar sehven mebus olabilirler amma hiçbir bati Atatürk’ün adını yanlışlıkla değiştiremez! Bu hadsizlik ki yoluyla işlenmiş ise o can evet dahi eşhas hakkında yönetimsel anket başlatılmalıdır.”

Share: