Başsavcı Dönmez’den adli yıl açılışında ‘Terörle mücadele’ vurgusu

Muğla’da 2022-2023 bakir adli yıl açılışı üzere Reze Cumhuriyet Altını Meydanında merasim düzenlendi. Törene Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Türe Komisyonu Başkanı Ercan Aslan, Muğla Baro Başkanı Av. Cumhur Detaylı, duruşma başkanları, hakimler ve savcılar ile avukatlar katıldı.

‘Suç örgütleri ve terörle mücadele azimli şekilde devam edecek”

Çelenk sunumu ile başlayan törenin peşi sıra konuşan Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, “Önceki yıllarda kaybettiğimiz ve hayatlarını adalete adayan fedakar meslektaşlarımızı ve adliye personelimizi, aşağılık yıldırı saldırıları sonucu hayatlarını kaybeden mahkeme kararı şehitlerimizi içtinap etmek ve rahmetle anıyorum. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin üç asıl unsurundan biri olan önem, adam hakları ve anayasanın teminatı olmakla gelişigüzel cemiyet ile cesamet arasındaki manevi bağın de koruyucusudur. Adalet teşkilatı namına toplumun gelişigüzel kesiminin ve istisnasız kül vatandaşlarımızın hukukuna topluluk çıkmaktan ve daima kendisine adaleti aramaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Eskimemiş ayrımsız mücahede dönemi başlıyor. Hak ve adalet mefkuresine mesai ve mücahede veren mecmu Hakimler, Cumhuriyet Altını Savcıları avukatlar ve hak personelimiz bu başlangıcın heyecanını yaşamaktadırlar. Eksiksiz talih sathında olduğu üzere güzide ilimiz Muğla’birlikte birlikte türe teşkilatımız görevini yeryüzü bereketli şekilde adına getirme azmi ve kararlılığı içindedir. Seçkin devir olduğu kabil adaletin naz noktasında yıldırı örgütleri ve kombinasyon cürüm örgütleri ile azimli benzeri şekilde mücadeleye bitmeme edeceğiz” dedi.

Muğla Adalet Komisyonu Başkanı Ercan Aslan ise “Kısık tıpkısı adli yılı geride bırakıp, adli tatili sonrası esasen bir araya geldik. Tekmil türe camiasında olduğu kabilinden Muğla adliyesi namına ortak hedefimiz ve gayemiz bu adli yılda üstelik vatandaşımıza yer hızı ve sunma adaletli adalet hizmetini sunmaktır. Cemi meslektaşlarımız ile gelişigüzel inanıyorum ki, ‘Gecikmiş doğruluk doğruluk değildir’ anlayışı içerisinde anayasa ve yasalar çerçevesinde fedakarca çalışmalarımıza bitmeme edeceğiz” dedi.

Muğla Baro Başkanı Av. Cumhur Ayrıntılı, “2022-2023 adli yılını hasım bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü hususiyet devleti ve avukatlık mesleğinin çıktı strüktürel bir arkaç gelmesi sorunlarına dair kaygılarla karşılıyoruz. Çünkü adli yıl mesleğimize ve avukatlara yapılan saldırıların sürat kesmeden devam ettiği, kamu yanlışlığına rağmen kurulan numaralı baroların eşitsiz şekilde desteklendiği türe ihlallerinin, eş cinayetlerinin ve bala istismarlarının emniyetsiz boyuta ulaştığı bir iklimde başlamaktadır” dedi. – MUĞLAShare: