Başkentteki Jeopark Alanları İçin Icraat Bitmeme Ediyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Beğeni Varlıkları Ofis Başkanlığı pandemi dolayısıyla mesafe verdiği kentte jeopark alanları oluşturulmasına müteveccih çalışmalarına gene başladı.

Büyükşehir Belediyesi Başkentin turizm potansiyeline erbap alanlarını ahit yüzüne takip etmek üzere çalışmalarına bitmeme ediyor.

ABB Kültür ve Zevk Varlıkları Daire Başkanlığı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) ile imzaladığı “Ankara Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde Jeopark Alanlarının Belirlenmesi, Kurulması ve Jeoturizmin Geliştirilmesi Projesi”protokolü kapsamında pandemi nedeniyle duruluk verdiği çalışmalara esasen başladı.

Yapılacak çalışmalarla; Ankara’de kâin dünyanın jeolojik geçmişindeki çokça majör tıpkısı olayı evet bile anlaşılan beş on aralığını kumar eden, bu özellikleriyle yerkürenin teferruatlı geçmişi amacıyla tez durumunda olan kaya topluluğu, taşıl, mineral, çatı, mağara ya de çavlan kabil yer bilimsel miras niteliğindeki oluşumların belirlenerek, turizme kazandırılması amaçlanıyor.

ÇALIŞMALAR İÇİN BİLİM OTURMUŞ OLUŞTURULDU

Çalışmalar kapsamında Kızılcahamam ve Çamlıdere’de belirlenen alanlar içerisinde meydan düz jeositler tayin edilecek ve Avrupa Yer Bilimsel Dulda Kurumu kriterleri çerçevesinde raporlar hazırlanacak. Belirlenen bu yapıları içine düzlük jeoparkların oluşturulması ile UNESCO Global Jeopark ağına alınması üzere lüzumlu çalışmalar yapılacak.

Çalışmaları uğrulamak amacıyla Prof. Dr. Nizamettin Kazancı, Doç. Dr. İbrahim Sönmez Sayılı, Prof. Dr. Gürol Seyitoğlu, Prof. Dr. Veysel Işık ve Prof. Dr. Gönül Borcu Şahin’in saha aldığı aynı Haber Kurulu oluşturuldu.

Büyükşehir Belediyesi ve JMO’nun yapacağı bu çalışmaların arkası sıra Ankara, Manisa’dahi bulunan Kula UNESCO Global Jeoparkı’nın ardından Türkiye’deki ikinci jeopark alanına erbap olacak.

Share: