Balın dozunu kaçırdığı üzere kudretsiz düşen ayının tedavisi sürüyor

Düzce’bile balın dozunu kaçırdığı üzere kudretsiz sakıt kocaoğlan, tedavi sürecinin arkası sıra doğal ortamına bırakılacak.

Yığılca Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerince kâin ayının tedavisine, doğrulama edildiği Düzce Huy Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğünün koruma sahasında bitmeme ediliyor.

Huy Dulda ve Milli Parklar Şube Müdürü Mevlüt Heybetli Şimşek, AA muhabirine, ayının tedavisine hızlı bire bir şekilde başladıklarını söyledi.

Ayının geçmiş dolaşma kendilerine getirilme sürecinden bahseden Balkır, “Bize evvel geldiğinde ayımız takatsiz ve yürüyemez haldeydi. Ekiplerimiz veteriner hekime getirdiler ve burada otama sürecine başladık ayının. Sağlığı gayet mebzul durumda. Ayımız sağlığına tamamen kavuştuğunda onu bulduğumuz katıksız ortamına bırakmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Balkır, Tarım ve Orman Bakanlığının ayıya âdem evladı koyma çalışmasının çokça güzel karşılandığı dile getirerek, “Bakanlığımızın benibeşer üzerine ayrımsız çalışması oldu. Halkımızı bu konuda henüz hassas ağıl bildirmek amacıyla yaptıklarını düşünüyoruz. Çokça adamakıllı öneriler ve yorumlar var. Bakanlığımız bizlere beniâdem önerdiği antlaşma bizler üstelik o isimle adlandırıp ayımızı saf ortamına bırakmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Hemencecik alışılmadık tedavisine başladık”

Baytar hekim Murat Ünlü bile tahminî 6 mahiye olan yavru alımlı boz ayıyı araştırma ettiklerinde, hayvanın kendisinde olmadığı ve yepyeni geçirdiğini, ivedili müdahale edilmesi gerektiğini gördüklerini anlattı.

Ayının röntgeninin çekildiğini ve tahlillerin yapıldığını nâkil Adlı, “Röntgeni saf çıktı. Klinik yerine ayıda solunum yavaştı. Aksülamel vermiyordu. Sıkıntılı ayrımsız inlemesi vardı. Süratle yepyeni tedavisine başladık. Hazır Para sağaltımı, serum destekleyici, dolaşımı hızlandıran ilaçlarla ayının namına gelmesini sağladık. Zehirlenmeye cebin ödemi vücuttan attırıcı ilaçlar yaptık.” açıklamasında bulundu.

Adlı, tedavisi bitmeme fail ayının yerinde düzelme olduğunu aktararak, “Kocaoğlan önceki geldiği güne göre henüz bol. Yürüyor. Sunulan gıdaları tüketiyor. İnşallah ayıyı önümüzdeki günlerde sağlığına tamamen kavuştuğunda, alındığı ortama, annesinin yanına bırakacağız.” dedi.

Yörede orman gülü balının hoşgörülü adına bulunduğuna meni eden Adlı, “Ayımız sanırım henüz çocuk olduğu ve bilemediği için kötü balı ballıdarı. Arılar de belli sokmuştur kocaoğlan yavrusunu. Hem ızdırap balın vermiş olduğu toksikasyon hem bile arıların vermiş olduğu ayrımsız engel neticesinde yavrumuzda halüsinasyon ve şok geçirme kabil belirtiler ortaya bundan sonra.” değerlendirmesinde bulundu.Share: