Balıkesir haberi: Ayvalık’ta kooperatif mutfağında kış hazırlıkları

Balıkesir’in Ayvalık Belediye Başkanı Ongun Olmuş’in öncülüğünde kurulan S.S. Ayvalık Istihsal ve Pazarlama Kooperatifi hayata geçirdiği Kooperatif Istihsal Mutfağı’nda kadınlar, kooperatif mağazalarında cereyan etmek için domates salçasından erişteye, reçel çeşitlerinden kurutulmuş lokal ürünlere birçok ürünle kış hazırlıklarını gerçekleştirdi.

Ayvalık Belediye Reisi Mesut Ergin, alelhusus tüvana işsizler ve avrat üreticilerin yararına çalışacak şekilde planlanan S.S. Ayvalık Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin muvaffakiyetli tıpkısı grafik çizdiğini, mahalle evlerindeki kadınların katılımıyla üretilen azık ürünlerinin satıldığı kooperatif mağazalarının de talih genelinde bağlam odağı olduğunu söyledi.

Başbuğ Olmuş, “Tadilatı yaptığımız çarkıt Küçükköy Bakım Binası’nda hevesli malzemelerle kurulan mutfakta, benzeri araya gelen kadınlarımızın, kışın değerlendirmek üzere hazırladıkları ürünler kooperatif aracılığıyla satılıyor. ve geleneksel lezzetler hem üretimdeki kadınlar amacıyla hem birlikte kooperatif için gelire dönüşmüş oluyor” dedi.

Ayvalık Belediye Reisi Sevinçli Reşit, ilkbaharda Altınova’da mevcut tarlada dikimi gerçekleştirilen salçalık domates, biber ve kurutmalık patlıcanların hasat edilip kadınlar vasıtasıyla kooperatif mutfağında el emekleriyle işlendiğini belirtti. Başbuğ Ergin “Kadınlarımız amacıyla oluşturduğumuz bu kooperatif çatısı çevrim geçtikçe büyüyor ve gelir kapısı oluyor. Evlerin kışlık ihtiyaçları kooperatif mağazalarında vatandaşlarımızla buluşturacak. Kadınlarımız ürettiği ürünlerin karşılığını aldığı ahit daha de haddinden fazla üretecekler ve bu bizim için bahtiyarlık kaynağı” dedi. – BALIKESİR

Share: