Balı çok kaçırınca fenalaşan ayının kullanılmamış görüntüsü ortaya bundan sonra

Düzce’bile balı aşkın kaçırınca fenalaşan ayının yıpranmamış görüntüsü ortaya bundan sonra. Ayıyı o halde gören vatandaş vatandaş, “Bizim orman gülü balımız meşhurdur. Hasadı üstelik bitti ama arının açgözlü kalmaması ve yemesi amacıyla bırakılan balın dibinden yemiş sanırım. Dibi elan keskin olur. Sanırım ayıyı o tuttu” dedi.

Olay, Yığılca ilçesine tutkun Karakaş köyünde meydana geldi. Orman Genel Müdürlüğü Karakaş Orman İşletme Şefliğinde görevli Yasin Öztal ve mesai arkadaşı Cavit Kara, bölgede görev yaptıkları sırada yol kenarında dökülmüş ayrımsız ayı ile karşılaştı. Köylülerinde sayesinde ayıyı araçlarına düzlük iki orman koruma memuru, Milli Parklar ekiplerine fen verdi. Kocaoğlan hemencek veteriner hekime götürülerek tedavi altına alındı. Fenalaşan ayının görüntüleri ise Türkiye’nin gündemine oturdu. Aşkın bal tükettiği üzere fenalaştığı öğrenilen ayının kullanılmamış görüntüsü birlikte ortaya daha çok.

“Yakınında kırık kovanlar vardı”

Ayıyı o halde gören köylülerden Şaban İrken, “Kamyonla gelirken yolun sağında sakıt şekilde bir ayı gördük. Yaralı olduğunu zannettik. Tek durumunda dağ yoktu. Yakınında fay kovanlar vardı. Ormancılarla bu arada kamyonete yükledik, Milli Parklar’a teyit ettik. Korktuk amma ayı çok diri değildi, başı dumanlı gibiydi, halsizdi” dedi.

“Dibi daha ızdırap evet”

Ayının orman gülü balı yediğini ifade fail İrken, “Bizim orman gülü balımız meşhurdur. Hasadı birlikte bitti ama arının açgözlü kalmaması ve yemesi amacıyla bırakılan balın dibinden ballıdarı sanırım. Dibi henüz ızdırap evet. Sanırım ayıyı o tuttu. Onu oradan yetmek bize talih oldu. İnsanlık görevimizi yapmış olduk” diye konuştu. – DÜZCEShare: