Bakir Adli Sene Fethiye’de törenle başladı

Muğla’nın Fethiye ilçesinde Eskimemiş Adli yılın başlaması dolayısıyla Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı vasıtasıyla Fethiye Adliye binasında merasim düzenlendi.

Yeni Adli yılın başlaması nedeniyle Fethiye Adliyesinde yapılan törene Fethiye Kaymakamı Alper Balcı, Fethiye Cumhuriyet Altını Başsavcısı Günşafak Karaltı, Türe Komisyonu Başkanı Abdulkadir Ungan, Fethiye Şehremini Bilici Karaca, Fethiye Baro Temsilcisi Yanardağ Yuluk, Fethiye İlçe Bitirmiş Komutanı Cingöz Binbaşı Mustafa Çiçek, Fethiye İlçe Emniyet Müdürü Kayhan Dadaşoğlu, Fethiye Sahil Düzenlilik Komutanı Erdal Kraker, Adliye Müfettişleri, Hakimler, Savcılar, avukatlar ve adliye personeli katıldı.

Törende önceki olarak Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Günşafak Karartı ile Fethiye Baro Temsilcisi Av. Yanardağ Yuluk Adliye Binası içerisindeki Atatürk Büstü’ne çelenk sundu. Arkası Sıra tırsmak duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı söylendi.

Fethiye Baro Temsilcisi Av. Volkan Yuluk adli yıl açılışında yaptığı konuşmada “Vatandaşların kendilerini güvende hissettikleri ülkeleri diğerlerinden ayıran en asıl etken, özgür ve yansız aynı yargının varlığıdır. Adaletin teminatı mutlak ve nötr etki, adaletli yargılanma hakkının teminatı ise hür savunmadır. Geçerlilik bağımsızlığının sorgulandığı, adaletin evet geç evet dahi hiç işve etmediği tıpkısı sistemin mülkün temeli olması imkansızdır. Hukukun üstünlüğünün sağlandığı, hak ve özgürlüklerin sevimli geçtiği, hep üzere adaletli benzeri adli yıl istiyoruz” dedi.

Törende konuşan Fethiye Adalet Komisyonu Başkanı Abdulkadir Ungan, 100. Yılını coşkuyla kutladığımız Galebe Bayramımızı elan nice 100 yıllar bilcümle beraber kutlamayı diliyorum” diye niteleyerek, “İnsan hakları, el erki ve hususiyet devleri ilkeleri konusunda oturmuş kâin “Egemenlik” erkinin ayrımsız parçası namına adaletin tecellisi amacıyla hız göstereceğimiz yıpranmamış bir adli yılın başlangıcındayız. Rastgele sene olduğu kabil bu yıl bile heyecanlıyız, hevesliyiz, mesai azmi ve gayreti içindeyiz. Günce bakımsız tartışmalardan ırak, bilinci bilinçsiz yapılan, doğruca haksız eleştirilerin farkında namına, yaptığımız işin sorumluluğunun bilincinde, omuzlarımızdaki iyon ağırlığında ezilmeden, işimizin hakkını vererek, dimdik tıpkı şekilde, hakkaniyetli ve adilce kararlar amacıyla hazırız, güçlüyüz ve türe araştırmak üzere adliyemize kadem atacak, bire bir amaçla 2 satır alfabe yazacak beher vatandaşımızın türe ettiği hakkına sunu bodur zamanda ve arz hakça şekilde ulaşabilmesi üzere 24 saat mesai esasına dayalı olacak şekilde buradayız” dedi.

Törende mütekellim Fethiye Cumhuriyet Altını Başsavcısı Günşafak Karartı dahi, eskimemiş tıpkısı adli yıla girdiklerini hatırlatarak “Vatandaşların bizden bir tane beklediği adli ayrımsız kararın akıllıcasına sürede gecikmeksizin verilmesidir ve bildiğimiz gibi adliyenin kapısı adaletin kapısıdır, büyüklük adaletin temeli üzerine oturur, adalet devletin temelidir, milletimizin bizden beklediği adaletin tecellisi üzere bu yılda hep gücümüzle çalışacağız. Bittabi bu süreçte uzlaştırma kabilinden mütenavip çözüm yöntemlerini arttırılarak uygulanması, gaye süre riayeti sağlanarak şeffaflık ve öngürülebilirlik hesabına atık düzelti adımlarının izlenerek yargıya olan güveni arttıracak, vatandaşlarımızın adalete olan inancını pekiştirecek çalışmalar yarmak yegane hedefimiz olacaktır” diyerek konuştu. – MUĞLA

Share: