Bakan Soylu İRAP toplantısına katıldı

İSTANBUL’üstelik İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başkanlığında İl Afet Risk Tenkis Planı-Tedarik ve İzleme Süreci Kıymetlendirme Toplantısı düzenlendi.

İstanbul İl Facia ve Evgin Uzanım Müdürlüğü  (AFAD) binasında planlı toplantıda mütekellim İstanbul Valisi Ulvi Yerlikaya, “İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla İstanbul’umuzda; Mart 2021’üstelik,  Afad İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda; Büyükşehir ve kaza belediye başkanlıklarımız, kaymakamlarımız, vukuf insanlarımız, kamu alım ve kuruluşlarımız,  STK’larımız ve üniversitelerimiz ile ahali ele verdik. Şehrimizin geleceği namına tarihi ayrımsız aşama attık ve İRAP hazırlık çalışmalarımıza başladık. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 2 çalıştay ve 112 güruh sonucunda; Swot analizi yöntemiyle, Yani; İlimizin kâin durumdaki tüvana ve tutkun yönlerini,  fırsatları ve tehditleri ele aldık. İstanbul’umuzun facia öncesindeki muhtemel riziko ve  tehlikelerini değerlendirdik. Hedeflerimizi, eylemlerimizi ve bu eylemlerden mesul kurumlarımızı belirledik. Kendimize hayati familya ödevleri edindik. Şehrimize ve kurumlarımıza dahi ev ödevleri verdik. Aklın ve bilimin kere göstericiliğinde İstanbul amacıyla çalışmalarımızı yaptık. ve sonuç namına; 4 erek,  34 uğur ve 454 eylemden oluşan İl Afet Risk Tenzil Planımızı, 2021 yılının böylelikle Valiliğimiz onayıyla uygulamaya başladık.” dedi.

Yerlikaya, “İRAP’ımızda meydan düzlük 454 eylemin afetlere göre dağılımına baktığımızda;  mecmu afetleri ilişik 226,  depremle ilişik 97,  meteorolojik durumlar ve iklim değişikliği kaynaklı afetlere yönelik 41,  yangınla ilgilendiren 25,  baskın, seylap ve begayet afetine yönelik 23,  sınai avarız ve KBRN  (Kimyevi-Biyolojik- Radyolojik-Nükleer) kazalarını ilişkin 21,  Başka afetler olarak saydığımız; çevre kirliliği, siber saldırılar, terör olayları ve içtimai olaylara cebin 7,  Kayşa, kaya düşmesi, toprak kayması  ya bile metanet duvarı çökmelerine karşı 5,  Geçici emraz için 3,  Muvasala kazaları üzere 6 eylem bulunuyor. İRAP eylemleri; Bildiğiniz amacıyla vakit kaybetmeden tıpkı-iki almanak değil güdük ve itidalli vadede risk tenkis ile ilgili eylemleri da içeriyor. Bu kapsamda, İRAP’ın birinci strateji döneminde yani 1 Karı-15 Haziran tarihleri ortada ilimizde izleme ve değerlendirmeleri takip etmek amacıyla Ilbay Yardımcımızın,  İstanbul Büyükşehir Uray Genel Sekreterimizin, AFAD Müdürümüzün ve Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürümüzün düz aldığı bire bir izlem müesses oluşturuldu. ve bu izlem kurulumuz;  2022 yılı bir numara 6 maaş dönemi amacıyla tıpkı konsolide ifade hazırladı.  64 eylemde rötuşlu kararı, gâh eylemlerde çalım değişikleri,  görev değişiklikleri ve müddet değişikliklerini içeren bu anlatım baştan kıymetlendirmek amacıyla Valiliğimize gönderildi ve ifade bu ayın 5’inde onaylandı. İkinci dönemi strateji ve değerlendirmeye müteveccih çalışmalarımız ise ilgilendiren çalım ve kuruluşlarla bitmeme ediyor.” diye konuştu.Vali Yerlikaya şöyle bitmeme etti: “İRAP’ımızın onayı üzerinden kestirmece 9 ay geçti.  Bugünkü toplantımızın amacı; Kurumlarımızın 9 aylık bu sürede, kendilerine tanımlanmış eylemlerine müteveccih neleri hayata geçirdiklerini görebilmek,  Bundan sonraki süreçte hangi eylemleri yapacaklarını uymak ve değerlendirmelerini ahzetmek. İnşallah, hedefimiz; İstanbul’umuzun karşılaşabileceği eksiksiz kıyamet risklerini sunma organ uğratmak, Bu şehirde elan tehlikesiz aynı hayat inşa etmek.  İRAP’ın şehrimiz üzere mücehhez genişlik kebir çalışmalardan biri olduğu bilinciyle, planın bizlere yüklemiş olduğu sorumlulukları,  hukuki ve imanlı sorumlulukları namına beyan etmek.”

Share: