Bakan Kurum’dan muhalefete kaba sözler: Ömürleri laklakla geçti, geçmeye birlikte devam ediyor

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Çekicilik,’2023’e Akilane Şehir Buluşmaları’ programına katılarak gündeme dair heybetli açıklamalarda bulunurken içtimai konutlar için makro bilgiler verdi.

“SİVASA 13 MİLYAR 233 MİLYONLUK YATIRIM YAPTIK”

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kendisine Sivas’a 13 bilyon 233 milyonluk yatırım yaptıklarını hatırlatan Vekil Çekicilik, “Sivas’ımıza bugüne büyüklüğünde mekân ve kentçilik alanında hep 13 bilyon 233 milyon lira envestisman kazandırdık. TOKİ Başkanlığımızca Zara ilçesi Kızılırmak Mahallesi’nde ulus bahçemizin ve Gestalt Yenimahalle’dahi 427 konutumuzun; İller Bankamız yoluyla Form’üstelik Haralar Bölgesi Geleneksel Sporlar ve Yankı Turizm Vadisi’nin, zaman enerjisi santralinin ve Hamidiye Ekin Parkı’nda 11 tescilli yapının restorasyon çalışmasının, Güneykaya’dahi Kargın Mahallesi’nde 300 metre içmece ve istimal suyu deposunun ve Şarkışla’üstelik el düzenlemelerini tamamladık, açılışa hazır arkaç getirdik. Gine TOKİ’mizle Akıncılar’bile 276 göz, 3 dükkanlı ticaret merkezi ve camimizin üstelik yapımına başladık. Sivas’a mecmu yatırım değeri 3,3 milyar teklik kısaca 9200 göz, 17 ticaret merkezi ile bu arada; okullar, 25 bin peyrev kapasiteli stat görünmek için onlarca toplumsal ve kültürel organizasyon kazandırdık. Şu anda de sahada toplanmış envestisman değeri 1,1 milyar teklik olan 2,725 bölük, 6 ticaret merkezi, 5 cami, hükümet konağı ve toplumsal tesisin dahi yapımına tekmil hızımızla devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

746 BASAMAK, ARALIK AYINDA ADALET SAHİPLERİNE TESLİM EDİLECEK

Icra Vekili Kurum, Sivas’ta yapımı serencam aşamaya mevrut 746 konutu mabeyin kocaoğlan içerisinde hak sahiplerine doğrulama edeceklerini belirterek, ” Koyulhisar’da 370 konutumuzun yapımında sona geldik. Yıldızeli’nde 154 konutumuzun yapımına bitmeme ediyoruz. Yıl bitmeden teslim edeceğiz. Merkez Yenimahalle’da 2. Etap’ta 427 konutumuzda sonuç aşamaya geldik, türe sahibi vatandaşlarımıza teslim etmeye hazırlanıyoruz. Format Yenimahalle’üstelik 3. Etap’ta 746 konutumuzun yapımında da son aşamadayız. İnşallah burayı birlikte çatlak ayında tasdik edeceğiz. Ayrıca Zara’bile 642 konutun yapımında dahi sona geldik. Önümüzdeki aylarda teslimlere başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

2 BİN 506 YENİ HANE MÜJDESİ

Vekil Çalım, 250 bin konutluk Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik balaban sosyal hane projesi çerçevesinde Sivas’a hep 2 bin 506 kullanılmamış yuva kazandıracaklarını anlatım yazar, ” Gürün’üstelik 203, Divriği’bile 170, Doğanşar’de 67, Gemerek 2. Etap’ta 197, Gemerek Sızır’bile 111, Hafik’te 110, İmranlı’dahi 157, Kangal’birlikte 175, Dalan’üstelik 400, Yıldızeli’nde 206, Şarkışla’da 200, Şarkışla Gürçayır’dahi 100, Altınyayla’de 150 ve Zara’de 260 ev nesir edeceğiz. 3 bin 700 skor konutluk arsamız amade. İnşallah bu sayıyı artıracağız. Çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

SİVAS’A MİLLET BAHÇESİ YAPILACAK

Icra Vekili Hava, Sivas’ta 2,2 milyon metrekarelik 7 kavim bahçesi projeleri bulunduğunu hatırlatarak, “Sivas’ta hep büyüklüğü 2,2 milyon metre kadar 7 kavim bahçesi projemiz var. Sivas Eski Stat durumunda Millet Bahçesi, Kadıburhanettin Budun Bahçesi’ni vatandaşlarımıza bağış ettik. Gine Şarkışla Budun Bahçesi’nin 1. Etabı’nın yapımını tamamladık. Koyulhisar’de Eğriçimen Budun Bahçesi’nin yapımına devam ediyoruz. Seyfebeli Ulus Bahçesi ile Dalan’de Yüceyurt Kavim Bahçesi’nin de projelendirme çalışmaları devam ediyor. Arz gelişmemiş sürede yapımına başlayacağız. Zara Kızılırmak Millet Bahçesi’ni ise açılışa hazır ağıl getirdik. İnşallah en güdük zamanda açılışını gerçekleştirerek vatandaşımızın hizmetine sunacağız” şeklinde konuştu.

“SİVASA HİZMET ALMAK BOYNUMUZUN BORCU”

Nazır Çalım, Sivas’ın darülislam olduğunu ve harcının akva olduğunu vurgulayarak, “Hazreti Peygamber’in sahabeleri marifetiyle fethedilmiş ve İslam beldesi kılınmıştır. O yüzden buranın mayası sağlamdır, Sivas’ın harcı kuvvetlidir, Sivas’ın kökü yeryüzü derinlerdedir. Bu sebeplerle Sivas’a harıldamak, Sivas’ın hizmetkarı gelmek bizim boynumuzun borcudur. Tığ, 1919’dahi yakılan meşalenin izindeyiz. O devir alınan kararların takipçisiyiz. 1919’üstelik, Gazi Mustafa Kemal vasıtasıyla dünyaya Sivas’tan duyurulan özgürlük ilanının bugünkü takipçileri bizleriz. Tığ, buradayız. Milli Mücadele’nin karargahından aldığımız güçle; yoksullukla, sağlıksız yapı stoğuyla, abuhava değişikliğiyle, depremle, afetlerle savaşım ediyoruz. beher vatandaşımızı sosyal fehamet anlayışıyla yer, familya ve iş yeri sahibi fayrap etmek amacıyla muttasıl demeden çalışıyoruz” açıklamalarında bulundu.

MUHALEFETİN ÖMRÜ LAKLAKLA GEÇİYOR

Nazır Kurum, muhalefetin dahi leylekler üzere ömrünü laklakla geçirdiğini rapor ederek, şunları söyledi: “Sivaslı hemşehrilerim ne diyor, ‘Leyleğin ömrü laklakla geçer.’ Ülkemizde aykırılık de hakeza. Ömürleri laklakla geçti, geçmeye üstelik bitmeme ediyor. Varsın onlar konuşmaya devam etsinler. Tığ, milletimizle alay malay istikbale yürümeye devam edeceğiz. Hem şehirlerimizi ihya edeceğiz hem da gönülleri abad edeceğiz. Hem ülkemizi toptan bire bir vahim haline getireceğiz hem birlikte Türkiye yüzyılını, Umumi Başkanımız, Başkomutanımız, Sayın Cumhurbaşkanımızla alay malay başlatacağız. Buradan izah etmek istiyorum ki, milletimizin 2023’te vereceği rekor tıpkı oyla Halk İttifakı’nı ve Sayın Cumhurbaşkanımızı seçtirecek ve beher hedefimizi yegâne bir tane gerçekleştireceğiz. Buna inanıyoruz. Sivas’a güveniyoruz, milletimize güveniyoruz. Yanı Sıra Sivas olanın, beraberinde Türkiye olanın sırtı yere gelmez. Cenabıhak birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daima kılsın.”

Share: