Bağımsız Milletvekili Hususi: Manisa’da Afetten 10’a Mail Köy Etkilendi. Bu Üzümü 20 Liranın Altında Olmadan Derdinizi Çözecek Şekilde Almaları Lazım

CHP Kol Başkanvekili Bağımsız Milletvekili Özel, Manisa’daki üzüm üreticisinin düşük hava ücretleri ve boğanak yağışlardan kaynaklanan dertlerine değinerek, “Devletin müdahale etmesi lazım. Bu afetten 10’a yakın köy etkilendi. Gelecekler, bu üzümü alacaklar, bu üzümü 20 liranın altında olmadan derdinizi çözecek şekilde almaları geçişsiz. Bu yetmez, tarımsal kredilerin faizlerinin silinmesi ve anaparanın bile beş altı yıla bölünmesi lazım” dedi.

CHP Kadro Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Hür Hususi, Manisa’nın Şehzadeler ilçesi Yeşilköy Mahallesi’nde bora yağmurdan ve düşük fiyatlardan olumsuz etkilenen üzüm üreticilerini müzakere etti. Hür Hususi’e, CHP Manisa Mebus Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ile CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Kağan Gürtunca zevcelik etti. Üzüm üreticilerinin sorunlarını dinleyen Özel, “Tabiatıyla keskin hava koşulları da peki, mahsul düşüklüğü de olur. Ama katlanabilir ayrımsız husus değil bu sene yaşananlar. Serencam 50 yılda hakeza bir husus yaşanmadı. üst üste dört el, aynı gecede tıpkısı ayda yağan yağmur yağdı ve bire bir kıran yaşandı. Bunun altından kişilerin zat gücüyle kalkması kabil değil. Bu işin ucundan heybet tutaç. Bu enkazı cesamet kaldıracak” açıklamasını yaptı.

Özel’in üzüm üreticilerinin sorunlarına dair açıklaması şöyle:

“BU ÜZÜMÜ 20 LİRANIN ALTINDA OLMADAN DERDİNİZİ ÇÖZECEK ŞEKİLDE ALMALARI LAZIM”

“Facia, şahısların, köylerin özlük baş edebileceği bir husus değil. Devletin müdahale etmesi lazım. Değme hangi kadar AKP, oran ile tümen ayrımını ortadan kaldırmış olsa birlikte devletin müdahale etmesi lazım. İktidardan talep edeceksiniz, uymazlık birlikte sizin sesinizi duyuracak, devletin bu işi çözmesi geçişsiz. Şevket hepimizin. Bu afetten 10’a mail karye etkilendi. Gelecekler, bu üzümü alacaklar, TMO’nun şişman alımının içre buradaki üzüm bire bir avuç değil. Bu üzümü 20 liranın altında olmadan derdinizi çözecek şekilde almaları geçişsiz. Bu yetmez, tarımsal kredilerin faizlerinin silinmesi ve anaparanın de biraz yıla bölünmesi geçişsiz. Bu konuda kanun teklifi hazırlayacağız.

“HANİ CILIZ ÜZÜM FİYATI 27 TL’YDİ? TÜCCAR BILDIRME KALİTELİ ÜZÜMÜ 20-21 TL’DEN ALIYOR”

Yerey Mahsulleri Ofisi, 26 Aralık’a çağ veriyor. 26 Aralık’a kim öle, ki kaldığında. Bunun Türkiye’dahi duyulması lazım. Bu işin sonu kötüye gidiyor. Sizin arkanızdayız. Biz buraya politika yapmaya gelmedik, bu atlatmak meselesi. Bilcümle alay malay bu işleri çözmeye çalışalım. Seneye iktidar değişecek. Tığ sizin Ankara’bile sesiniz olmayı sürdüreceğiz. Cumhurbaşkanı hangi diyor, ‘Çokça kudretliyim, rastgele şeyi ego biliyorum’. Sen biliyorsan hani arik üzüm fiyatı 27 TL’ydi, şüphesiz sen biliyorsun? Tüccar sunma kaliteli üzümü 20-21 TL’den alıyor. Hani sen çok muktedirdin. Devletin sözünün aynı değeri evet. Taban karşılık açıkladın mı altında hava yazmak haram olmalı. Fal yapacaksın. İki çıngı memuru koyacaksın oraya. Büyüklük lazımsa bunun amacıyla geçişsiz. Oran köy yollarında köylüye trafik cezası öğürtlemek için lazım değil. Türe ve Kalkınma Partisi milletvekilleri iyi dolaşma dostu, dernek olunca geliyor, seçim olunca açım olunca geliyorlar, hakeza tıpkı felakete gelmiyorlar. Mebus dediğin biberli çevrim dostudur. Düğünde halay çekecek haddinden fazla bulunur. Bize zaman tarlada sizinle birlikte sıçandişi calip saylav geçişsiz.”

“YAĞIŞLAR NEDENİYLE REKOLTEDE YÜZDE 60’A VARAN KAYIPLARIMIZ VAR”

Bakırlıoğlu ise, “Yağışlar dolayısıyla rekoltede yüzde 60’a vasil kayıplarımız var. Yüzde 80 birlikte kaliteden ekolojik ortam kaybınız var. Haddinden Fazla korkulu bire bir mağdurluk var. TMO’nun kapısına gelen herkesin malını alması lazım. Bu sorunları fora etmek için gereken buyruk, iktidarda bulunmayan” ifadelerini kullandı.

Share: