BAE’li iştirak Kalyon’un yüzdelik 50’sini satın aldı

Abu Dhabi’li IHC, Kalyon Erke’nin yüzde 50’sini yaklaşık 490 milyon dolara satın aldı.

IHC yoluyla yayımlanan bültende, satın almanın yenilenebilir erke alanında nema hedefi doğrultusunda gerçekleştirildiği anlatım edildi.

Reuters, Kalyon Holding’in yenilenebilir erke varlıklarında önemli katılım için IHC ile görüştüğünü haziran ayında bildirmişti.

Kalyon Enerji’nin Konya Karapınar’bile kısmen devreye alınmış 1,000 MW gücünde tarih santrali ve mütenevvi illerde apayrı zaman ve hidro ruh santralleri bulunuyor.

Şirket bire bir zamanda 1,000 MW rüzgar santrali dayamak amacıyla üstelik 2017’de yapılan yarışmayı kazanmış, fakat santrali daha nesir etmemişti.

Öte yandan, IHC’nin başında, Ağustos 2021’de Ankara’birlikte Reisicumhur Erdoğan ile görüşen Müttehit Zenci Emirlikleri (BAE) Ulusal Düzenlilik Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Hıyanet Nahyan bulunuyor.

Şeyh Tahnoun, Abu Dabi Emiri ve Müttehit Zenci Emirlikleri Ihtişam Başkanı Muhammed bin Zayid’mağara bile kardeşi.

TÜRKİYE-BAE ARASINDA 13 KONVANSIYON İMZALANMIŞTI

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Halk Nahyan, 24 Teşrinisani 2021 tarihinde Ankara’evet gelerek Reisicumhur Erdoğan ile görüşmüş ve iki mutluluk arasında anlaşmalar imzalanmıştı.

Türkiye’ye gelen heyette düzlük düz Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Şike Suwaidi, “Bir Gündüz Feneri Emirlikleri, Türkiye’de envestisman fora etmek üzere 10 bilyon dolarlık aynı görüntü ayırmış ve tahsis etmiştir” demişti.

2022 Şubat’ta ise Erdoğan, Müttehit Arap Emirlikleri’nde (BAE) resmi ziyaret düzenlemiş; ziyareti kapsamında Türkiye-BAE ortada muhtelif alanlarda 13 inikat imzalanmıştı.

İmzalanan anlaşmaların peşi sıra Erdoğan, “BAE, Haliç bölgesindeki koskocaman aksiyon ortağımızdır” demişti.

Mayıs ayına gelindiğinde ise Erdoğan, sakat BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed El Nahyan’ın ölümünün ardından taziye ziyareti için Abu Dabi’ye gitmişti.

Erdoğan, BAE Ihtişam Başkanı ve Abu Dabi Emiri Şeyh Muhammed bin Zayed Ahali Nahyan’la görüşmüştü. 

Kalyon Holding’e Abu Dabi’den eş geliyor!

 

Share: