Aynı yılda iki bacağını bile kaybetti

Bir yılda iki bacağını üstelik kaybetti

Doğuştun cüce olan özürlü vatandaşın gine yürüyebilmek için takma bacağa ihtiyacı var

Kendi kurduğu, eşi ve kızının de görüntü aldığı tiyatroda kendisini üzere engellilerin manzara almasını sağlayan Ercan Kubaş

“Çocuklarımın elinden tutabilmem amacıyla protez bacağa ihtiyacım var”

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar’üstelik çırılçıplak cüce olun ve kemik erimesi hastalığı ile uğraş eden Ercan Kubaş’ın bundan 1 sene geçmiş sol bacağı, şimdi üstelik salim bacağı kesilerek tamamen tekerli sandalyeye mahküm oldu. Öz kurduğu tiyatroda kendisini kabilinden engellilerin fon almasını sağlayıcı Kubaş, demin gine sahnelere dönebilmek amacıyla gerekli takma bacağın parasını biriktirmeye çalışıyor.

Doğuştan cüce olarak dünyaya gelen ve çocukluğundan buyana kemik erimesi hastalığı ile de uğraş fail Ercan Kubaş, eşi ve 2 çocuğu ile gelişigüzel kurdukları tekellüm tiyatrosunda bahtiyar mutlu yaşarken, kemik erimesi nedeniyle 1 yıl evvel sol bacağı diz kapağının altından kaçmak zorunda kaldı. Müzaheret severlerin desteği ile aldığı takma kadem ile gene sahnelere dönen ve hayatını bitmeme ettiren Kubaş’ın geçtiğimiz ayda salim bacağı dizinden dönmek zorunda kaldı. Şimdi ağız ağıza tekerli sandalyeye mahkum olarak yaşamaya başlayan Kubaş, 110 bin lira protez bacağın 65 bin lirasını bulup bacağına kavuşması için müzaheret severlerden gine bindi bekliyor.

Doğuştan cücelik ve mızrap erimesi ile mücadele ediyor

Doğuştan cücelik ve kemik erimesi hastalığının olduğunu tamlayan Kubaş, “Sol bacağımı kurtara farz etmek üzere 5 sene hastaneleri gezdim, amma olmadı. Sabık yıl haziran ayında ampute ameliyatı yerine sol bacağımı, 1 sene sonrada 45 dönem önce yeniden ampute ameliyatı kendisine esen ayağım kesildi. Henüz önce yürüyebiliyordum, esasen engelliydim amma şu anki olduğum tekerli sandalyede bayağı güçlük çekiyorum. Zira kaldırımlar, rampalar bizlere bakarak değil” diyerek konuştu.

“Çocuklarımın elinden tutabilmem üzere takma bacağa ihtiyacım var”

2007’den buyana tiyatroyla uğraştığını ve özlük görüşme tiyatrosunu kurduğunu belirten Kubaş, “Engeliler okulundan ayrıldıktan sonradan bire bir ağabeyimin vasıtasıyla tiyatroya girdim. 2009 yılına kadar tiyatroda oynadım. Engelliler adıyla tiyatrolar yapıyorlardı. Ego üstelik bunlardan erişmek için 6 kamer üzere tıpkısı eğitim bilimi aldım. 6 aylık eğitimin sonunda kişi tiyatromu kurdum. 2011 yılından bu yana da Ercan Kubaş Musahabe Tiyatrosuyla bu arada eşim, ben, kızım dahi oynuyor ve adlı aktörlerle beraber tiyatrolarda yaşamımı devam ettirmeye çalışıyorum. Sabık seneki sol ayağımın protezini değerli büyüklerimin sayesinde almıştım. Şuanda da iyi ayağımı alabilmem üzere 65 bin liralık tıpkısı para açığım kaldı, değerli büyüklerimden bindi bekliyorum. Toplam takma bacağım maliyeti 110 bin teklik. Ayağa kalkabilmem, çocuklarımın elinden tutabilmem üzere, temaşa hayatına sahnelere tekrar dönebilmem için 110 bin liralık proteze ihtiyacım var” diye niteleyerek konuştu.Share: