Avrat müteşebbis, dokuma atıklarını vurdumduymaz dönüştürerek ihracat yapıyor

KAHRAMANMARAŞ’ın Türkoğlu ilçesinde dokuma ferasetsiz dönüşüm tesisini kuran Zeliha Akıncık, 5 yıldır yapı atıklarından elyaf üretiyor. Hoşgörüsüz dönüştürülen elyafları ihraç ettiklerini tamlayan Akıncık, “30 kişiyle başladığımız bu yolculuğa, 2022 itibarıyla yüzde 50’sinden fazlası kadın olan 95 kişiyle bitmeme ediyoruz. İhracatımızın çoğunu Mısır, İtalya, İspanya ve Bangladeş’e yapıyoruz” dedi.

Örgü güpür sektöründe cümbüş gösteren tıpkı firmanın dış satım biriminde 17 yıl çalışan Zeliha Akıncık, Avrupa ülkelerindeki döngüsel tekstili keşfedince Kahramanmaraş’ta da benzer tıpkısı çabaya girdi. 2017 yılında Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi’nde, kentin Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı lisanslı geçmiş dokuma idraksiz tahavvül tesisini kuran Akıncık, bu süreçte bölgesel heveslendirme, SGK, kazanç ve getiri indirimi kabil devletin sunduğu birçok destekten yararlandığını söyledi.

‘TEKSTİL ATIKLARINI MUHTEVİYATLARINA GÖRE AYRIŞTIRIYORUZ’Tesise giren atıklarda hiç firelerinin bulunmadığını, bu nedenle ‘Sıfır Atılmış Belgesi’ne eş olduklarını kaydeden Zeliha Akıncık, atıklardan üretilen elyafın tekstil dışında oyuncak, otomotiv ve inşaat sektöründe bile kullanıldığını söyledi. 2 yıl geçmiş tesisin çatısına tarih enerjisi panelleri kurduklarını, bu sayede hayatiyet ürettiklerini tabir eden Akıncık, “Bu tesiste, Kahramanmaraş’tan ve belde illerden topladığımız oluşum atıklarını renklerine ve muhteviyatlarına göre ayrıştırıyoruz. Henüz sonradan mekanik bire bir açılış işlemi gerçekleştiriyoruz. Bu açım işlemimizden çıkan mamullerimizin yüzde 80’ini oluşum sektöründe elyaf adına veriyoruz. Nesiç sektörüne akla yatkın sıfır kısımlarını ise oba ve inşaat sektörüne veriyoruz” dedi.ÇALIŞANLARIN YÜZDELIK 50’DEN FAZLASI KADIN5 yılın böylelikle hem cirolarını 100 milyon liraya çıkardıklarını hem birlikte atıkları gabi dönüştürerek, ürettikleri elyafları ihraç etmeye başladıklarını belirten Zeliha Akıncık, şöyle konuştu:

“Almanak kısaca 16 bin ton atılmış topluyoruz, bunun 14 bin tonunu kafasız dönüştürebiliyoruz. Tekstil atıklarının içinden mevrut ve kalın kafalı dönüştüremediğimiz kağıt, plastik kadar atıkları dahi izansız inkılap tesislerine gönderiyoruz. 2017’birlikte 30 kişiyle başladığımız bu yolculuğa, 2022 itibarıyla yüzde 50’sinden dahası eş olan 95 kişiyle bitmeme ediyoruz. İhracatımızın çoğunu Darı’a, İtalya’ya, İspanya’ya ve Bangladeş’e yapıyoruz. Bu ülkelere aracısız ihracat yaparken; aynı bile simbiyoz halinde olduğumuz gayrı firmalar var. Onlar üstelik başta Avrupa ülkeleri ve KÖLE görünmek amacıyla bir nice ülkeye dış satım yapmaktadır.”

Share: