Aşıklar Şelalesi ve Mağaraları, ‘kesin korunacak alıngan alan’ zar edildi

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayımlanan karara bakarak, İzmir’in Dikili ilçesinde vadi düzlük ve tabii güzelliğiyle bilinen Aşıklar Şelalesi ve Mağaraları, korumaya makbuz. Sit alanı kapsamına giren alanın, ‘kesin korunacak kırılan alan’ yerine tescil ve car edilmesi kararlaştırıldı.

Dikili’ye 19 kilometre uzaklıktaki Nebiler köyünde bulunan Aşıklar Şelalesi, yöreye has bitki örtüsü, örtüsüz nehirleri ve mağaraları ile ilgi çekiyor. 3 değişik şelalenin bulunduğu 1300 metrekarelik bölgede Ağlayan In, Saklı Mağara ve İkiz Mağara birlikte düz alıyor. Bölgeyi musahabe edenler, mağaraların arasındaki yolculuğu tamamladıktan sonra kendilerini şelalenin serin sularında terfih imkanı buluyor. Yeşille mavinin seçkin tonunun ayrımsız araya geldiği nahiye, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayımlanan karara bakarak, korumaya alındı.

Resmi Gazete’de düz kayran ilanda, “İzmir İli, Dikili İlçesi sınırları içerisinde bulunan Nebiler Şelalesi ve Mağaraları potansiyel doğal sit alanının koruma statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, dolaşık kroki ile listede cızık ve koordinatları gösterilen alanın kesme korunacak alıngan düzlük namına tescil ve zar edilmesine, 1 basit Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109 uncu maddesi mucibince karar verilmiştir” denildi.

Share: