“Arsıulusal Molla Ahmet ahali-Cezeri Sempozyumu” başlıyor

Şırnak’ta “Uluslararası Molla Ahmet umum-Cezeri Sempozyumu”na akla yatkın

Şırnak Üniversitesi(ŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Alkış’ın evrak imzalaması

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alkış’ın konuşması Şırnak’ta “Arsıulusal Molla Ahmet el-Cezeri Sempozyumu” yarın başlıyor

ŞIRNAK (AA) – Şırnak’ta “Arsıulusal Molla Ahmet el-Cezeri Sempozyumu” ferda başlıyor

Şırnak Valiliği ve Üniversite, Cizre elediyesi ile kaza işbirliği ile Uluslararası Molla Ahmet El-Cezeri Sempozyumu erte başlıyor.

Cizre Uray Konuşma Salonu ve Kırmızı Medrese’da 30 Son Teşrin-2 Meyan tarihleri beyninde yapılacak sempozyuma ev içi ve sıkı dışından 20’yi aşkın akademisyen lokma tatlısı yapacak.

Şırnak Üniversitesi(ŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, gazetecilere, erte yapılacak önce Molla Ahmet Umum-Cezeri arsıulusal sempozyumunu önemsediklerini söyledi.

3 günde 7 oturumda yapılacak sempozyumun son gününde ziyaretçileri ilçenin tarihi ve kültürlerini dahi gezdireceklerini belirten Alkış, şunları kaydetti:

“Sempozyuma Irak, İran, Ürdün başta gelmek üzere büyüklük içinden ve yurtdışından 20’yi fazla öğretim üyesi katılıyor. Burada, Molla Ahmet El-Cezeri’nin düşüncesini, dünyaya bakışını, ayrıntı dünyasına ve vatandaşlarımıza açıklamaya çalışacağız. Bağımlı Molla Ahmet El-Cezeri evrensel benzeri alimdir. Cihanşümul bir alimdir. Görüşleri, birliğe, vahdete, tevhide akıllıca görüşlerdir. Hakeza görüşler saf adına acun için cesim görüşlerdir. Molla Ahmet Umum-

Cezeri’nin divanı şimdiye büyüklüğünde 10 dile çevrildi. Bizim isteğimiz o kim bu divanın 50-60’a andıran dile çevrilmesidir. Dil bilen akademisyenleri hizmete çağırma ediyoruz. Molla Ahmet El-Cezeri’nin divanın elan bereketli tanınması için, elan fazla kişiye ulaştırılması üzere divanın bir nice dile çevrilmesini hedefliyoruz.”

Cizre’nin tarihte majör ayrımsız site olduğunu, Molla Ahmet Halk- Cezeri’yi çıkartabilecek kadar büyük olduğunu vurgulayan Alkış, ilçeye yıkışır benzeri sempozyum olmasını dilediklerini sözlerine ekledi.

Share: