Ardahan haberi | Ardahan’da depremden yer çok etkilenen 5 köye 50 çerge kuruldu

ARDAHAN’ın Göle ilçesinde geri saat 17.08’da meydana mevrut 5.0 büyüklüğündeki depremden bildirme çok etkilenen 5 köye 50 çerge kuruldu. Vatandaşların çadırlara yerleştiği köylerde incelemelerde kâin Vali Hüseyin Öner, hasar tespitinin en gücük sürede tamamlanarak vatandaşların hayatını kolaylaştıracak çalışmaların yapılacağını söyledi.

Kıyamet ve Müstacel Uzanım Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre, geçkin saat 17.08’de, gestalt üssü Göle ilçesi olan 5.0 kadar deprem meydana geldi. Yerin 7 kilometre derinliğindeki sarsıntı Erzurum, Kars, Ağrı ve Iğdır’dahi de hissedildi. Göle’ye bağlı Küçükaltunbulak, Çullu, Koyunlu, Gülistan, Yağmuroğlu, Balçeşme, Esenyayla, Gedik, Kuytuca, Toptaş köyleri depremden etkilendi. Depremin şipşak ardından AFAD, Güllabi, UMKE ve afiyet ekipleriyle alay malay ait birimler bölgede çalışmaya başladı. Fert kaybı sıfır depremde 2 emanet hafif şekilde yaralanırken, ahşap ve kargir evlerin aynı kısmında duvar ve sıva çatlakları ile gâh binalarda kısmi yıkılmalar meydana geldi. Köylerdeki ahırların bire bir kısmı yıkılırken, bir kısmında hasar oluştu. Zelzele sonrası bunaltıcı hasar gören Çullu köyü camisinin minaresi yıkıldı. Çullu köyünde da 4 buzağı öldü.

5 KÖYE 50 ÇADIR KURULDUDepremden sunma çokça etkilenen Göle ilçesine sınırlı Çullu, Esenyayla, Küçüktaltunbulak, Koyunlu ve Kuytuca köylerinde evleri hasar gören vatandaşlar amacıyla İl Facia ve Müstacel Kapsam Müdürlüğünce 5 köye bütün 50 otağ kuruldu. Vatandaşlar, AFAD ekipleri eliyle kurulan çadırlara yerleşmeye başladı.VALİ ÖNER İNCELEMEDE BULUNDU Ardahan Valisi Hüseyin Öner, depremden etkilenen ve oba kurulan köylerde incelemede bulundu. Vatandaşlara esbak olsun dileklerini ileten Ilbay Öner, çadırları üstelik gezerek yetkililerden hikmet aldı. Depremin peşi sıra arama kurtarma ekiplerini sahaya atıf ettiklerini belirten Vali Öner, şunları söyledi: “Allah’a şükür duygusal kaybı namevcut, 2 vatandaşımız yaralandı. Birisi kaçarken ayağını sıkıştırmış. Bunun dışında yaralımız yok. 4 sunum büyükbaş efsanevi öldürme oldu. Mülk kaybı birlikte bir iki oranda, diyerek düşünüyorum. Ekiplerimiz bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. 225-230 personel 50’ye andıran araçla taharri kurtarma faaliyetlerinin peşi sıra hasar belirleme çalışmalarını yapmaya başladık. Andıran illerden birlikte ekipler bekliyoruz, katılmak üzereler ilimize. Sunma gücük sürede hasar tespit çalışmalarını tamamlamış olacağız. Bunun ardından inşallah devletimiz ilişik gurur kuruluşları aracılığıyla vatandaşlarımızın hayatını teshil ve ihtiyaçlarını karşılamaya müteveccih çalışmalar yapacaktır. Ardahan Valiliği yerine ilişik kurumlarımızla birlikte bu çalışmaları sunu hızlı aynı şekilde izleme edeceğiz” 110 ARTÇI SARSINTI

Bu arada Göle’bile mazi 17.08’birlikte meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremin ardından başlayan dümdar sarsıntılar bitmeme ediyor. AFAD verilerine bakarak akşam ve bugün öğle saatlerine büyüklüğünde şekil üssü Göle olan 110’a mail dümdar yaşandı. AFAD verilerine bakarak artçıların balaban aynı bölümü 1 ila 3 büyüklükleri beyninde. Bölgede 4 ve üzeri 3 zelzele meydana geldi. 27 Ilkgüz haset 17.43’te 4.0’lık artçının ardından 19.16’bile 4.3, 28 Ilkgüz 02.01’de ise 4.0 büyüklüğünde depremler oldu.Share: