Ankara yerli haberleri | Tarihi Kentler Birliği’nden Ankara Büyükşehir’e Ödül

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği’nin bu sene 21’incisini düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Himaye Proje ve Uygulamalarını Teşvik Yarışması’nda ödüle layık görüldü. İstanbul’dahi planlı törende, Sağlam Sözen Siper Büyük Ödülü’cıbıldak Hars ve Gusto Varlıkları Kat Başkanı Bekir Ödemiş aldı.

Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) bu sene 21’incisini düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Esirgeme Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda, Tarihi Kentler Birliği’nin kurulmasını sağlayan Prof. Dr. Dokuz Canlı Sözen’in namına verilen Himaye Balaban Ödülü, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin oldu.

METİN SÖZEN SIPER BALABAN ÖDÜLÜ

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Firez ve Beğeni Varlıkları Dairesinin yürütmekte olduğu “Ankara Roma Tiyatrosu Restorasyonu ve Arkeopark Belde Düzenleme Uygulamaları” ile ince bir aradan sonradan yeniden karışma olduğu Tarihi Kentler Birliği’nin “Takatli Sözen Esirgeme Balaban Ödülü”ne ayar görüldü.

Fatih Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen dürü töreninde; “Dayanıklı Sözen Dulda Balaban Ödülü”cıbıldak ABB Firez ve Tabiat Varlıkları Ofis Başkanı Bekir Ödemiş aldı. Ödemiş’e ödülünü, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Reisi ve Tarihi Kentler Birliği Çevrim Başkanı Hayrettin Güngör verdi.

ROMA TİYATROSU RESTORASYONUNDA UĞUR 2022 YILI SONU

M.S. 2. ve 3. yüzyıllar arasında yapıldığı memul ve metruk halde mevcut Roma Tiyatrosu’nda icraat 2020 yılının Eylül ayında başladı. Firez ve Beğeni Varlıkları Dairesi Başkanlığı, Uygulama ve Teftiş Idarehane Müdürlüğü eliyle sürdürülen çalışmaların, 2022 yılı böylelikle bitirilmesi planlanıyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Ekin Varlıkları ve Müzeler Umumi Müdürlüğü beyninde imzalanan hizmet protokolü kapsamında, kazıları Küçük Asya Medeniyetleri Müzesi denetiminde yapılan yenileme projesi tamamlandığında yaklaşık 1500 kişilik peyrev kapasitesine ehil tıpkı örtüsüz albeni sahnesi namına da kullanılabilecek.

AÇIK ÇEKICILIK MÜZESİ GİBİ TASARLANDI

Çalışmaları 2021 yılı Teşrinisani ayında başlayan projede, Arkeopark Çevre Düzenleme Uygulamaları üstelik Roma Tiyatrosu restorasyonu ile eş zamanlı olarak 2022 yılı sonu tamamlanması hedefiyle sürdürülüyor.

Arkeopark bittiğinde, hafriyat alanlarının ve buluntuların sergileneceği engelsiz çekicilik müzesi kadar tasarlanan alanda; çocuklara ve gençlere arkeoloji bilimini tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlayan atölyeler, tematik tıpkı çocuk kitaplığı, Ankara’nın tarihi katmanlarının anlatıldığı tematik sergiler olacak.

Share: