“Aklı Başında kulak” Bager, gün batımı ve kamer ışığında Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı”nı çaldı

Muş’ta duyduğu sesleri notaya dökebilme yeteneğine eş anadan doğma kör Bager Çalışcı, zaman batımında ve kamer ışığında Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı” parçasını çaldı.

Kale Mahallesi’nde dinamik ve “absolut” (kusursuz) kulağa sahip 10 yaşındaki Çalışcı, kendini yükseltmek amacıyla değişik alanlarda piyano çalmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hediye ettiği piyanoyla yıpranmamış besteler eden Çalışcı, çokça sevdiği ve yaşıt aldığı Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı” eserini çağ batımında ve ay ışığı altında örtmek istediğini babasına iletti.

Bunun üstüne oğlunu Muş’un Bağlar mevkisindeki aynı tepeye ve Bitlis’in Tatvan ilçesinde Van Gölü kıyısına götürücü ata Çalışcı, oğlunun zaman batımında ve ay ışığı altında istediği eseri çalmasını sağladı.

Hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu hayat dolu Bager’in piyanosundan yükselen tempo, Van Gölü’ndeki dalgaların sesiyle bütünleşti.

“Haddinden Fazla mutluyum”

Bager Çalışcı, AA muhabirine, çokça sevdiği Beethoven’ın doğup büyüdüğü yerleri seyran, konuşma defterlerine tuşe imkanının olmadığını söyledi.

Yaklaşık 3 yıldır piyano çaldığını tamlayan Çalışcı, şöyle devam etti:

“Beethoven’ı emsal alarak ona benzer besteler yapmaya çalışıyorum. 10 yakın beste yaptım. Evvel duyduğum seslerden şarkı oluşturuyorum arkası sıra beste yapmaya çalışıyorum. Absolut kulağa cemaat olduğum üzere doğadaki hep sesleri algılayarak notaya dönüştürebiliyorum. Beethoven’a olan özlemimi ve sevgimi gidermek üzere hem bölüm batımında hem birlikte Van Gölü kıyısında kamer ışığının altında, Beethoven’ın Ayışığı Sonatı parçasını çaldım. Çok mutluyum.”

“Bager’in hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz”

Ağababa Mehmet Çalışcı ise Bager’in, Beethoven’a olan özlemini gidermek amacıyla bölüm batımında ve ay ışığı altında eserini başlamak istediğini söyledi.

Bager’in isteğini namına getirdiğini rapor fail Çalışcı, “Oğlum eş aldığı Beethoven kabil besteler yapmaya çalışıyor. ‘Beethoven Izdırabı’ diye bestesi var. Beethoven’ı rüyasında görüyor. Yere sakıt ve Beethoven’ın peşinden revan taşın çıkardığı seslerin notalarını alarak tıpkısı beste yapıyor. Erdemli sürekli ve ekşimik tortu tıpkısı beste. Benzeri insanın ızdırabını ve endişesini ortaya çıkaracak benzeri eser. Bager’in hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bugün da onun amacıyla bu talebini namına getirdik.” diyerek konuştu.

Share: