Akkuyu NGS’nin birinci okkalı ünitesine ilişik kutup vincinin kurulumu yapıldı

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı süren Akkuyu Çekirdeksel Okkalı Santrali’nin (NGS) bir numara yoğun ünitesine ilişkin polar vincinin kurulumu tamamlandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, kutup vincinin montajının tamamlanmasıyla, reaktör bölmesinin bağırsak esirgeme kabuğunun montajı, beceri ekipmanın montajı ve ayan reaktör üzerindeki boru hatların kontrol amaçlı hazırlığı gibi başka aşamalar bile gerçekleştirilebilecek.

Reaktör bölmesinin genişlik cesim mekanizmalarından biri olan kutup vinci, nükleer santraller üzere yeryüzü erdemli asayiş sınıfı olan nitelikli ekipmanlardan biri adına öne çıkıyor.

Santralin işletim süresi süresince parçalanmamış aşamalarda kullanılacak olan takım, işletme aşamasında çekirdeksel yakıtın yüklenmesi ve boşaltılması kadar işlemlerin yanı sıra teknolojik işlemleri da gerçekleştirecek.

Akkuyu NGS’nin birinci ünitesine ilgilendiren vinç, devreye kabul etme testlerinin tamamlanmasının arkası sıra reaktör binasının merkezi salonunun herhangi bir noktasında taşıma ve teknolojik işlemleri gerçekleştirmek için dairevi ayrımsız ray hattı süresince 360 etap dönebilecek.

Akkuyu NGS sahasına Haziran’da vasıl vinç parçaları, gemiden indirildikten sonraları birinci ağırbaşlı ünitesinin sahasına taşınmıştı. Kutup vinci, Rusya’nın Syzran kentinde bulunan TYAZHMASH fabrikasında üretilerek Türkiye’ye getirildi.

Açıklamada görüşlerine düzlük sunulan NGS Bina İşleri Direktörü Sergey Butckikh, polar vincinin bir numara ünitedeki yer majör aşamalardan biri olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Vincin kurulumunun bir zamanlar tamamlanması büyük ayrımsız önem taşıyor çünkü bu muamelat reaktör binasında daha sonraki kurulum işlemleri amacıyla programı izlem etmemizi sağlayacak. Vinç yapılarının montajı beş altı aşamada gerçekleştiriliyor ve gür eş güdümlü edilmiş aynı say gerektiriyor. Bu hareket amacıyla Türk ve Moskof uzmanlar alay malay çalıştı. Vinç 38,5 metrelik tıpkı yüksekliğe kuruluyor. Demin 282 titrem ağırlığındaki polar vincin köprüsünün çipo yapıları kuruldu. İleri aşamasında ekleme bileşenlerin kurulumu de var. Vinç yapılarının toplanmış ağırlığı ise kestirmece 500 titrem olacak.”

Share: