Aile sahiplerinden inanılmaz tahliye oyunu

Son dönemde küsurat ev değer ve kiralarına cebin yasalı oranın üstünde icar artışına ilgili konuşan Mütemmim Konfederasyonu Ahbaplık Komisyonu Başkanı İzzet Doğan, “Sülale sahipleri, yüksek kira getirisi keşfetmek amacıyla kiracılarını tahliye etmeyi istiyorlar. Konvansiyon eliyle edimsel kira artırımı yaptıramayan gayrimenkul sahipleri geçmiş halen kendilerinin kullandıkları ev yahut hareket yerini satıp, sonra ihtiyaç nedeni ile boşaltma davası açıyor” dedi.

Doğan, kira artırımı yapamadığı için konuta ihtiyaç dolayısıyla kiracısına tahliye davası açan ya dahi açacağını belirten bölük sahiplerine alın kiracıların ne kanuncu haklarının olduğu karşı hikmet verdi.

“Servet sahibinin gayrimenkulünü sattığı kanıtlanmalıdır “

Kiracıların haklarına ilgilendiren bilgi veren Doğan, “Mülk sahipleri, Borçlar Kanununa bakarak; 5 yılını doldurmamış kiracılara seçme sene TÜFE oranı üzerinde artış yapamayacaklarını öğrendiler. Ancak buna karşın misil familya kiralarının artmış olması, zımnında elan faziletli icar getirisi icat etmek için kiracılarını boşaltma etmeyi istiyorlar. Itilaf yoluyla edimsel icar artırımı yaptıramayan emlak sahipleri geçmiş halen kendilerinin kullandıkları konut veya gelişim yerini satıp, sonradan ihtiyaç nedeni ile boşaltma davası açıyor. İşte bu durumda kiracı, servet sahibinin gayrimenkulünü yakın zaman geçmiş sattığını yargılamada kanıtlamalıdır.

Çünkü ufuk, aplikasyon ve doktrine göre: kendi oturduğu evi boşaltma davası açmadan evvel satmış yahut satılığa çıkarmışsa, kiralayanın ihtiyacının nesep ve istekle olmadığı akseptans edilir. Ayrıca Düyun Kanunumuza göre gereksinimin nesep, özden ve mecburi olması aranmaktadır. Örneğin; kiralayan veya oğlunun vakit kaybetmeden nişanlı olması, evlilik hususunda temas kadem atılmaması evlilik zımnında ihtiyaç talebi yerine yeterli görülmemektedir. Esasen bu konuda yetişkinler için gelişim hesabına arkadaşlık isteği akseptans edilmemekte sadece çocukların okula gidiş gelişlerdeki zorlukları, ihtiyacın istekle olduğuna tanıt kabul etmekte, alışkınlık uzaklığı kök ve gönülden ayrımsız gerekseme yerine görmemektedir. Eğer kiralayan abur cubur el altında oturduğu konutun ödenti, yakıt ve gayrı giderlerini karşılamakta zorlandığını, bundan etraf da kiralanana yoz gerekseme duyduğunu tanıtlama ederse tahliye kararı verilmesi gerekmekte, ancak fazla dirimlik elde ika amacı ile açılan boşaltma davası kabul edilmemektedir.
Kiraya verenin tazminat ödemesi durumu oluşabilir”

Rıfat As kiralara yüzde 98 bindirim yaptı

 

Kira fiyatlarında rekor artış

 

Tedarik alınmazsa kira fiyatı erişilemeyecek rakama ulaşacak

 

Share: