‘Afyonkarahisar’dan İzmir’e Utku ve Anma Yürüyüşü’ Sürüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı dolayısıyla düzenlediği ‘Afyonkarahisar’dan İzmir’e Zafer ve Anma Yürüyüşü’, Türkiye’nin dört yanından çok sayıda yurttaşın katılımıyla devam ediyor. İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer, 9 Eylül’birlikte İzmir’de sonlanacak 400 kilometrelik yürüyüş üzere, “Bu yürüyüşü, ati nesillere atalarımızın mirasını parçalanmamış canlılığıyla, gücüyle devredebilmek amacıyla yapıyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi marifetiyle kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı üzere planlı Galebe ve Ihtifal Yürüyüşü’ne Türkiye’nin gelişigüzel yerinden çok sayıda yurttaş bağ gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, “Atalarımızın yaşadığı gelişigüzel şeyi iliklerimizde, yüreklerimizde intikal etmek ve herkese sezdirmek istedik. Bu yürüyüş, gelecek nesillere atalarımızın mirasını cümle canlılığıyla, gücüyle devredebilmek amacıyla planlandı ve balaban aynı çalkantı ve gururla devam ediyor. İzmirliler birlikte ayrımsız 100 sene esbak gibi tıpkı cümbüş ve gururla kafilenin şehrimize gelmesini bekliyor” diyerek konuştu.

Yürüyüşe Balıkesir’den katılan Balıkesir Alpinizm Kulübü üyesi Imge Çelik, “Bu coşkuyu daim olmak, atalarımızın yürüdüğü yollarda üşüşmek için geldik. Bu vatan hepimizin. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu imkanı bize sağladı. Geldiğimizden beri hiçbir kalın yaşamadık. Balıkesir’in 6 Eylül’da kurtuluşu var. Burada yürüyeceğiz, Balıkesir’e gidip yeniden geleceğiz. Coşkuyla 9 Eylül’dahi İzmir’e gireceğiz. Benim için İzmir; hürriyet, gösteriş emretmek” dedi.

Kapadokya İzcilik Federasyonu Başkanı Haydar Rayman ise “İzmir’in kurtuluşu gelmek, Türkiye’nin kurtuluşu demektir. 9 Eylül’üstelik bilcümle Rum aynı şeyi yaşadı. Şimdi da anca, kurtuluş mücadelesi devam ediyor. Kapadokya İzcilik Federasyonu yerine biz, Atatürk prensip ve inkılapları doğrultusunda Cumhuriyet Altını değerlerini özümsemiş; sorgulayan, düşünen, düşünce üreten tıpkı cahillik yetiştirmeye devam ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Kayseri’den yürüyüşe katılan Hatice Belletici da 9 Eylül’ün kendisi üzere çok husus tabir ettiğini belirterek, “İzmir, bizim amacıyla gerçekten Türkiye’nin kurtuluşu. Yol beklediğimizden elan iyice ve donanımlı gidiyor” dedi.

YÜRÜYÜŞ ANMALARLA SÜRÜYOR

Yol kafilesi, tarihi yolculuğunun ikinci gününde, Miralay Reşat Çiğiltepe Şehitliği’nde düzenlenen yâd törenlerine katıldı. Başkomutan Mustafa Eksiksizlik Paşa’ya bayram verdiği saatte Çiğiltepe’yi alamadığı için intihar fail 57. Tümen Komutanı Miralay Reşat As ve şehitlerin anısına yapılan şehitlikten 15 kilometre uzaklıktaki Kırka beldesine mevrut kafile, geceyi de Kırka’birlikte kurduğu çerge kampında geçirdi.

28 Ağustos günü Sebep Kemal köyüne yürüyecek göç, elan 24 yaşında iken martir düşen İzmirli Eksiksizlik’in ve silah arkadaşlarının bile yattığı Sebep Kemal Şehitliği’nde düzenlenecek yâd törenlerine katıldıktan bilahare Iri Tecavüz sürecinde ordugah merkezi adına kullanılan Akçaşar köyüne geçecek.

30 AĞUSTOS’TA DUMLUPINAR

30 Ağustos’ta, Mustafa Eksiksizlik Paşa’nın “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, istikbal” emriyle ulusun zaferini müjdelediği Dumlupınar ve Zafertepe’ye ulaşacak kafile; Banaz, Uşak, Ulubey, Eşme, Kula, Alaşehir, Salihli, Ahmetli, Turgutlu ve Kemalpaşa’nın halas günü kutlamalarına katıldıktan sonra İzmir’e akilane yürümeye bitmeme edecek.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, 24 Ağustos’ta tarihi yürüyüşün meşalesini yakarak yürüyüşü Afyon Dereçine’den başlatmıştı. Büyük Saldırı’un 100’üncü sene dönümünde yürüyüşün 14 kilometrelik Çakırözü-Kocatepe etabına ise CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu birlikte katılmıştı.

Share: