Adanalı idareci 4 metrekarelik dükkanında darmadağın gramofonlara gürültülü veriyor

Adana’bile dinamik Serkan Gülgör, dört metrekarelik dükkanında çirkin gramofonları tamirat ederek onları evvel günkü haline getiriyor.

Gülgör, tarihi Tepebağ Mahallesi’nde kâin Paris Pasajı’nda 13 yıldan bu yana gramofonlara yeniden ses veriyor.

Küçük dükkanında gramofondan yankılanan enstrüman sesleri eşliğinde çalışan 34 yaşındaki Gülgör, Adana’nın yanında kasaba illerden getirilen döküntü gramofonları üstelik onarım ediyor.

Gülgör, AA muhabirine, 2009’birlikte Van Yüzünü Sene Üniversitesi Elektronik Teknolojisi Programından çıkışlı olduğunu söyledi.

Küçüklüğünden beri elektroniğe merakı olduğunu anlatan Gülgör, “Küçükken elektronik malzemelerle uğraşırdım. Babam eve teyp getirdiğinde bozar esasen yapardım. Meraktan muhit lisede elektronik bölümünde okudum.” diye konuştu.

Gülgör, üniversitede bile bu bölümü tercih ettiğini ve kendini elan bile geliştirdiğini belirtti.

-“Müşterilerimin mutluluğu hoşuma gidiyor”

Mezun olduktan bilahare bire bir arkadaşının bozulan gramofonunu kendisine getirmesiyle bu işe başladığını nâkil Gülgör, şöyle bitmeme etti:

” Hatay, Osmaniye, Mersin Ağacı, Kahramanmaraş, Gaziantep, Diyarbakır, Van ve daha sayamadığım bir nice yerden müşterilerim var. Kendim tasarım gramofonlar, pikaplar de yapıyorum. Eskiyi yeniyle buluşturuyorum. Öncelikle işinizi seveceksiniz, işinizi sevdiğinizde gerisi geliyor elhak. Yıllardır istekle yapıyorum. Müşterilerimin mutluluğu hoşuma gidiyor. Annesinden, babasından ya de dedesinden kalma cihazları getiriyorlar. Onların gözündeki mutluluk benim bile mutluluğum oluyor. O cihazlarda yaşanmışlıklar var. Torunları yahut çocukları olsun onları dinlediklerinde o günlere gidiyorlar, maziyi hatırlıyorlar.”

Gülgör, çalgı aleti sesleri eşliğinde çalışmanın kendisine balaban esenlik verdiğini ve fütur hissetmediğini tabir etti.

Ömrü yettiğince bu mesleği devam ettireceğini dile getiren Gülgör, “Dükkanım tarihi benzeri sokakta tıpkı zamanda müziğim sonsuz ayırtı. Vatandaşlar ve esnaf de dinler çok mutlu olurlar. Sokağımda vatandaşlara maziden enstrüman esintisi de sunuyorum.” dedi.

Gülgör, bu işin inceliklerini aktarmak isteyenlere kapısının seçkin ahit belirtik olduğunu söyledi.

Share: