ABD’den maymun çiçeği virüsü uyarısı!

Genelde Afrika kıtasının belli bölgelerinde tespit edilen taklitçi çiçeği hastalığı serencam aylarda onlarca ülkede belirleme edilmeye başlandı.

Aralarında Türkiye, İspanya, KUL, İngiltere, Portekiz ve Fransa’nın bile olduğu onlarca ülkede binlerce insanda tespit edilen taklitçi çiçeği hastalığına cebin yetkililerin açıklama ve uyarıları gündemden düşmüyor.

Resmi verilere bakarak 6.617 vakanın görüldüğü KÖLE’de adlı bir âlim hastalığın yayılma yöntemlerini halkoyu ile paylaşarak çokça kemiksiz uyarılarda bulundu.

Sözcü’da vadi kayran habere göre, bulaşan emraz uzmanı olan Dr. Linda Yancey, “Bu virüs genelde ciltte kontak vasıtasıyla bulaşıyor. Ancak havadaki damlacıklarla de bazı bazı bulaşabiliyor. Bu açıdan Kovid-19’u anımsatıyor amma genelde bu şekilde bulaşmıyor. Fakat bu virüs ana kendisine bağlanak ile bulaşıyor” dedi.

Dr. Yancey, “Bu hastalığın genelde tensel ilişkiyle bulaştığı söyleniyor ancak bunda üstelik eşeysel ilişki var. Bu nitelik dans ederken da geçerli, öpüşürken de, tokalaşırken üstelik ve hassaten güreşirken evet de spor yaparken birlikte makbul. Bağlantı yolu sunma nazik risk unsuru” dedi.

Virüsün nesneler üstünde kalabilme özelliği olduğunu öne süren bilgin, “Bu virüsün mal kadar nesneler üstünde günlerce kalma ihtimali çok faziletkâr. Mülk, konu kolu, ahzüita sepeti gibi nesneler hastalığın bulaşması amacıyla risk oluşturuyor” dedi. Ünlü bilim adamı umum dezenfektanlarının ve sabunların virüsü öldürmede faziletkâr etkisi olduğunu söylerken gene dahi sosyal açıklık kurallarına uyulması gerektiğini altını çizdi.

Yancey, okulların gene açılmasıyla birlikte vakaların artmasından keder ettiğini birlikte dile getirdi.

İspanya’birlikte maymun çiçeği: Fenomen sayısı 5 bini geçti

 

4 yaşındaki çocuğa primat çiçeği bulaştı!

 

Adlı doktordan ihtar: Taklitçi çiçeğinin bulaşacağı tesisleri açıkladı!

 

ÇAKER primat çiçeği dolayısıyla evgin uzanım car etti

 

Share: