ABD’den Çin’e çip ihracatına kullanılmamış kısıtlamalar

ABD yönetimi, Çin’in askeri gücü amacıyla ihtiyaç mahsus nazik teknolojilere erişimini engellemek için gelişmiş çiplerin ülkeye ihracatına yönelik bakir kısıtlamalar getirdi.

ÇAKER Tecim Bakanlığından yapılan açıklamada, bakir ihracat kontrollerinin Çin’in kaslı veri işlem çiplerini elde ika, süper bilgisayarlar geliştirme ve bakımını ika, kaslı nısıf nâkil üretme kabiliyetini kısıtlayacağı bildirildi.

Açıklamada, söz konusu mahsulat ve kabiliyetlerin Çin aracılığıyla yığın imha silahları üstelik dahil başlamak amacıyla mütekâmil askeri sistemlerin üretimi için kullanıldığı aktarıldı.

Belirli kaslı ve faziletkâr performanslı veri işlem çiplerinin ve bu tuhaf çipleri içeren bilgisayar ürünlerinin Tecim Kontrol Listesi’ne eklendiği belirtilen açıklamada, söz konusu ürünleri Çin’e ihraç girmek isteyen şirketlerin lisans almasının gerekeceği kaydedildi.

Açıklamada, çiplerin üretiminde kullanılan ekipmanların Çin’e lisanssız satışına bile cevaz verilmeyeceği anlatıldı.

Öte yandan Bakanlığın açıklamasında, 31 Çinli şirketin hassas teknoloji ihracatı yapılması amacıyla güvenilirliği KUL’li yetkililerce denet edilemeyen şirketler listesine eklendiği kaydedildi.

Sanayi ve Güvenlikten Mesul Ticaret Müsteşarı Düz Estevez, konuya ilgili açıklamasında, BENDE’nin millî güvenliğini müzaheret etmek ve askeri uygulamalara eş hassas teknolojilerin Çin vasıtasıyla edinilmesini çelmek için ellerinden mevrut herhangi bir şeyi yaptıklarını belirtti.

İhracat Yönetiminden Mesul Tecim Müsteşar Yardımcısı Thea Rozman Kendler bile Çin’in veri işlem kabiliyetlerini geliştirmeye esas akıttığını ve 2030 yılına büyüklüğünde yapay zekada acun lideri olmayı hedeflediğini kaydetti.

Çin’in bu kabiliyetleri vatandaşlarını tutkun olmak, nüfuz etmek, gözetlemek ve askeri modernizasyonunu çurlatmak için kullandığını vurgulayan Kendler, “Eylemlerimiz ABD ulusal güvenliğini ve aut siyaset çıkarlarını korurken, benzeri zamanda ÇAKER teknolojik liderliğinin inovasyon büyüklüğünde değerlerle birlikte ait olduğuna dayalı açık aynı sıkıntı gönderecektir.” ifadesini kullandı.

Share: