88 yaşındaki Şerife ana yarısı gözlük dahi kullanmadan ihtiyaç sahiplerine kapela ve kazak örüyor

88 yaşındaki Şerife ana yarısı gözlük da kullanmadan ihtiyaç sahiplerine şapka ve kazak örüyor

Geçmişte dikiş özne 88 yaşındaki Şerife Yörükçü bir günde bir yıkamak ip bitiriyor

“Çoluk çocuğa, gelinlere hangi isterlerse örerim, onlar ördüklerimi giyince, kullanınca bahtiyar oluyorum”

Şerife Yörükçü’nün gelini Vildan Yörükçü:

“Çocuklar harici huzurevlerine de muavenet etmek istiyor”

“Şimdiye büyüklüğünde ihtimal birlikte 20’den aşkın güre kız amacıyla alet yapmıştır”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’bile hararetli ve bir zaman dikiş yapan 88 yaşındaki Şerife Yörükçü, ihtiyaç sahibi çocuklara kapela, kazak, argaç örerken, eskimemiş evlenecek gelin adaylarına ise dantelden aparey diziyor. Yörükçü, ilerleyen yaşına rağmen gözene kullanmadan günde tıpkı yumak ip bitiriyor.

Tepebaşı İlçesi Fatih Mahallesi’nde zihayat Şerife Yörükçü ördüğü, umum emeği örgüleri ihtiyaç sahiplerine dağıtması ile çevresinden ölçüm topluyor. Gençliğinde dikiş fail ve halen günde tıpkısı yıkamak ipi bitirip iki ayrımlı iz çıkaran Yörükçü, ürünlerini ihtiyaç sahibi çocuklara yolluyor. Torunu aracılığıyla dağıtımı yapılan şapka, atkı, kazak, perforaj gibi umum emeği ürünler, çocukları antipatik kış günlerinde sıcak tutuyor. Çocukların yansıra maddi durumu sıfır bakir evlenecek çiftlere bile dantelden cihaz ürünleri örenlik iyilikçi dikici, afiyet durumu el verdikçe örmeye bitmeme edeceğini tabir ediyor. Bölüm içiresinde benzeri yumak ipten iki farklı yayın çıkarmasının birlikte, salat ve Kur’an-ı Kerim ibadetlerini dahi aksatmayan Şerife Yörükçü, azmiyle takdir topluyor. Yörükçü, haftada sunu az 50 kıvılcım el emeği ürünü ihtiyaç sahiplerine teslim ediyor.

“Çocuklara terlikler, şapkalar ve atkılar örüyorum”

Dönme içerisinde tabir yerindeyse aynı saniye bile yersiz kalmayan Şerife Yörükçü, yaptığı hayırlardan kontekst duyduğu mutluluğu dile getirdi. Kollar ne isterse örerim diyen 88 yaşındaki terzi Yörükçü, “88 yaşındayım seçkin halk işini yapıyorum her işi de torunlar üzere yaparım, herkese birlikte yaparım. Allah’a şükürler olsun şimdilik gözlerim görüyor. Namazımı kılıyorum, Kur’an’ımı okuyorum artan vakitlerimde çocuklar için el işi örüyorum. Kısır kollar varmış, o çocuklara terlikler, şapkalar ve atkılar örüyorum. Esasen isteseler yine yaparım, gençler ne isterse örerim. Onlar ördüklerimi giyince mutlu oluyorum. Çocukları haddinden fazla severim. Vaktiyle çemberler ördüm danteller ördüm kullanılmamış gelinlere sevabına verdim” dedi.

“20’den fazla taze kız üzere cihaz yapmıştır”

Şerife Yörükçü’nün gelini olan Vildan Yörükçü, kayınvalidesinin azminden bahsetti. Kayınvalidesinin 20’den çok geline alet ördüğünün altını çizen gelin Yörükçü, “Çok yardımseverdir kendisi, haftada 50 zerre belik örer; kaşkol kapela terlik gibi. Benim kızım Nazlıgül ona ‘Babaanne çöllük çocuklara belik öreceğiz yuvaya göndereceğiz’ dediği amacıyla kayınvalidem işi eline aldı henüz da bırakmaz. Temsil yoksul tıpkı tüvana kız var annem o kızın ihtiyacı değme şeyi örer. Çemberler yapar, işlemeler işler danteller örer ve ihtiyacı olanlara verir. Şimdi diyor ki; ‘çantamda çok var onların hepsini vereceğim’ diyerek bahsediyor. Bana ‘Araştırın, yuva kuracak, gelin olacak benzeri kız varsa ben buradan amortisör vereyim ona’ diyor. Doktoru ona gözene verdi ama o, ‘benim şimdilik ihtiyacım yok, Kur’an’ımı okuyor, işlememi örüyorsam gerisi mehabetli değil’ diyor. Şimdiye kadar ihtimal de 20’den aşkın genç kız amacıyla cihaz yapmıştır. Hayırseverler ip getirip yoksullar üzere örmesini istediğinde hem onları örer hem üstelik kişi imkanlarıyla örer çocuklara arkalama ölçü. Benzeri yıkamak ipi tıpkı günde bitiriyor, birer kapela ve kaşkolü alelacele bitirir. Azimli, çok azimli, bir vakitler dikiş yapıyormuş pijama dikiyormuş hayrına. Makinesi çökmüş, eğer bozulmasaydı ‘daha dahi dikecektim çocuklara’ diyor. Kapela hırka argaç kazak yelek ne lazımsa örüyor. Çocuklar harici huzurevlerine de yardım etmek istiyor, bize kızıp neden ‘oralara gitmiyorsunuz oradaki insanlara neden bakmıyorsunuz ego etekler diksem dahi onlara verseniz’ diyor” diye konuştu.

Share: