84 yaşındaki hastanın burnundan 100 gramlık kütle makbuz

Trabzon’de 84 yaşındaki Faik Ramoğlu’nun burnunda oluşan 100 gram ağırlığındaki yığın, Of Büyüklük Hastanesi’nde yapılan operasyonla alındı.

Of ilçesinde aktif Yüksek Ramoğlu, kısaca 2 yıl ilk burnunda oluşmaya başlayan kitleyi başlangıçta önemsedi. Yığın tedricen büyümesine rağmen Kovid-19 salgını dolayısıyla hastaneye gitmeye çekinen Ramoğlu, içki almakta ve zir bakmakta zorlanmaya başladı.

Ailesi ve çevresindekilerin telkinleriyle Of Heybet Hastanesi’ne giden ve kulak kibir boğaz uzmanı Cerrah Dr. Erdal Rahman Köprücü ile mülaki Ramoğlu’nun tedavisine başlandı.

Ramoğlu, AA muhabirine, burnunda sâdır kitlenin büyümesinde kendisinin üstelik etkisinin olduğunu söyledi.

Rahatsızlığının burnunda yangı şeklinde başladığını belirten Ramoğlu, “Burnumu kurcaladığım amacıyla amiyane ilerledi. Ruh Bilimsel kendisine insanı çok etkiliyor. Koku almakta arada bir zahmet çekiyordum.” dedi.

Başarılı güzeşte ameliyatın ardından sağlığına kavuştuğunu anlatan Ramoğlu, “Çevremdeki insanlar ‘Neden ameliyat olmuyorsun, neyi bekliyorsun?’ diyorlardı. Çocuklarım İstanbul’birlikte olmamı istedi. O zaman tereddütte kaldım ve uzattık. Yersiz yere bire bir maraz geçirdik. İnsanların buraya güvenmesi, tedavilerini, ameliyatlarını burada yaptırması geçişsiz. Dışarıya gitmenin bire bir anlamı bulunmayan bence. Doktorlarımıza güvenmemiz gerekiyor.” ifadesini kullandı.

“Hastanın uyumuyla domuzuna tıpkı sinerji yakaladık ve kendisi sıhhatine kavuştu”

Cerrah Dr. Erdal Rahman Köprücü ise hastanın yaklaşık 3 ay önce kendilerine başvurduğunu anlattı.

Hastanın burnundaki yığın zımnında değişik tetkikler yaptığını nâkil Operatör Dr. Köprücü, “Artık yağ karakterli bir kütle olduğu yönünde kanaat kıldık. Bunun operasyon ile alınması gerektiğini hastaya bildirdik. Sökel bize güvendi ve ameliyatımızı gerçekleştirdik. Rinofima (gül hastalığı) yahut fimotez roza isimli tıpkısı hastalık bu. Genelde hastayı meşgul fail ve iyileşmesi edisyon tedaviler var. Tığ farklı şekilde derisini kaydırarak bu hastalığı iyileştirmeye çalıştık. Hastanın uyumuyla güzel bir sinerji yakaladık ve kendisi sıhhatine kavuştu.” diye niteleyerek konuştu.

Burundan kestirmece 100 gram civarında tıpkı parça aldıklarına dikkati calip Köprücü, “100 gram dediğimiz dile macerasız tıpkı madde amma burnunun ucunda bu ağırlıkla yaşadığını düşünürseniz aslında çokça yalın kat değil. Araya pandeminin girmesi, insanların hastaneden korkması ve peçe ile bunun gizlenebilmesi bu kadar ilerlemesine illet oldu. Erken vakitte gelseydi kendisi ve bizim amacıyla henüz konforlu bire bir faaliyetler olabilirdi.” dedi.

Of Ihtişam Hastanesi Başhekimi Cerrah. Dr. Şaban Tevazulu bile hastanın ameliyatı öncesinde tıpkı istimara yapıldığını, hastanenin ameliyat üzere muktezi teknik ve tıbbi donanıma akıllıca olduğunu belirlediklerini söyledi.

Operasyonun muvaffakiyetli geçmesinde hastanın doktorla ilişkisinin önemine işaret fail Uysal, “Haddinden Fazla şükür haddinden fazla gücük bir sürede birkaç benzeri düzensiz kalarak işler başarıyla gerçekleşti. Bu süreçte bizler bile mutlu olduk.” değerlendirmesinde bulundu.Share: