741. Hayme Ana’yı Yâd ve Göç Şenlikleri Kütahya’da yapıldı

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “azamet asıl” yerine mezkûr “Hayme Ana” kabri başında anıldı.

741. Hayme Temel’yı Anma ve Kafile Şenlikleri Kütahya’dahi yapıldı.

Kütahya Valisi Mürtefi Polat, Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya, Ekin ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, MHP Evcil Yönetimlerden Mesul Genel Komutan Yardımcısı ve Ankara Mebus Sadir Durmaz ile değişik protokol mensupları, Domaniç ilçesine sadık Çarşamba köyündeki Hayme Anne’nın türbesini ülfet yazar yakarış etti.

Vali Polat, törende yaptığı konuşmada, Hayme Temel’yı andıklarını ve bir zamanda Domaniç’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümünü kutladıklarını söyledi.

Adına türbe yapılan geçmiş Türk kadının Hayme Ana olduğunu hatırlatan Çelik, “Hayme Asıl, Konya- Karaman’dahi Zübeyde Kadın, Kütahya’birlikte Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’dahi Şerife Abla, Erzurum’birlikte Kocakarı Karı, Malatya’bile Songül Kaymakam, Gölbaşı’nda Ilişki Sezen, Çorum’üstelik Aybüke Hoca, Diyarbakır’bile çocuk nöbeti markajcı yürekli analardır.” dedi.

Firez ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da Hayme Temel’nın, bire bir zamanda devletin bekası adına sunulan emeğin en heybetli örneklerinden biri olduğunu vurguladı.

Hayme Temel’nın, döneminde devletin bekası hesabına yüksek mücadele verdiğini dile getiren Demircan, “Hayme Ana savaşım vermeseydi, bağımsızlıktan söz etmek olabilir olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir kim Osmanlı Devletimiz varlığı ile üç kıtaya, yedi cihana hükmetmiş, yer Türk’e vatan kılınmıştır. Onun cefakar bilge ve kerim gönlü, kadınlarımıza esin olmuş, asırlar sonradan dahi cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan aynı ufuktur o, inanç ile idealini var eden, akide ile tarihi rahat fail benzeri bayrı şahsiyettir.” ifadelerini kullandı.

Şenlikte, mehter takımı eşliğinde sembolik göç yürüyüşünün yanında Türk islam gizemciliği musikisi konseri, atlı okçuluk ve ahali oyunu gösterilerine yer verildi.

Programa, AK Parti Kütahya milletvekilleri Ahmet Fecir, Ceyda Ciddi Erenler ve İshak Gazel, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Saylav Yüce Fazıl Kasap ve farklı protokol üyeleriyle çok sayıda yurttaş katıldı.Share: