70 yapım çivisi ile yapılan “Maraş burma bileziği”

70 inşaat çivisi ile yapılan “Maraş musluk bileziği”

70 inşaat çivisi ile yapılan burma bileziğin fiyatı 40 bin liradan başlıyor 250 bin liraya büyüklüğünde çıkıyor

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta kuyumlar marifetiyle ilmek dürtmek işlenen ve yapımında yapım çivilerinin kalıp kendisine kullanıldığı Maraş sarığıburma bileziği, geçmişten günümüze bozulmadan ustaların ateş parçası ellerinde şekilleniyor.

Takı dizayn ve değerli sektöründe Türkiye’nin büyük şehirlerden biri olan Kahramanmaraş’ta bin 500’e andıran kuyum atölyesinde istihsal yapılıyor. Altın ile yapılan ve ‘Maraş kıvrılmış bileziği’ olarak adlandırılan sorumluluk, genellikle 22 değer altından yapılıyor.

Tamamen elişine dair aynı teknikle üretilen bileziğin en münhal özelliklerinden birisi Kahramanmaraş’a katışıksız tıpkısı tasarım olması. Yapımında onlarca evreden geçen zer, eritilip gestalt verildikten sonradan tek musluk bileziğinde uygulanmayan teknikle hazırlanıyor. Kelepçe yapımında şekil verilmesi üzere onlarca inşaat çivisi kullanılıyor.

Türk Nişancı ve Işaret Kurumu aracılığıyla ‘Maraş burma bileziği’ çıkak işareti tescil belgesi ile 26.09.2012 tarihinde tescillenen nişane, dünyanın en nazik sıkıntı tasarım merkezi olarak bilinen cevahirci kentteki ustaların mahir ellerinde hazırlanıyor.

Gramına göre 40 bin liradan satılan takının fiyatı 250 bin liraya kadar çıkabiliyor

Kuyum ustası Mehmet Kahveci, “Bileziğin geçmişi, Hititlere dayandığı söyleniyor ve asırlardır günümüze büyüklüğünde gelmiş durumda. Genellikle buğulu kadınlar takar ve ölümlük sağlık denilir. Evvel eritme yapıyoruz ve muhtelif makinalardan geçirilip elan sonradan çivi sayesinde kalıplama yapı ve kalıplama işlemini yapıyoruz. Kap sistemi ve parlatma ile tip sistemi sonrası satışa amade kuzuluk geliyor. Kentteki bin 500 atölyeden bu işi işleyen iki evet birlikte üç işlik var. 40 bin liradan 250 bin liraya büyüklüğünde satılabiliyor. Türkiye’nin farklı illerinin birlikte Avrupa’ya bile gönderiyoruz. Bu bilezik yadırganan bizde bunu yaşatıyoruz yaşlılar takıyor gençlerde takabilirler” dedi.

Share: