6. Uluslararası Küçük Asya Tarım, Azık, Kasaba ve Dirim Bilimi Kongresi başladı

Kütahya’birlikte, 6. Arsıulusal Anadolu Tarım, Azık, Mekân ve Biyoloji Kongresi başladı.

Ekincilik ve Orman Vekil Yardımcısı İbrahim Yumaklı, Kütahya Belediyesinde planlı kongrede yaptığı konuşmada dünyadaki gelişmeler nedeniyle tarımın öneminin henüz dahi arttığını söyledi.

Aşırı değişebilir iklim olaylarının kaynakların sınırlanmasına neden olduğunu anlatım fail Yumaklı, “Yani sizin kaynaklarınızın yavaş yavaş sınırlanmasına ve çerçevesinin daralmasına etken olacak iklim olayları var. Bunlar istihsal faaliyetleri açısından zorlayıcı unsurlar.” dedi.

Akademik camianın sorunların çözümü için çalışmalar yapması gerektiğinin altını çizen Yumaklı suyun seçme damlasını, toprağın beherglas mineralini henüz kâr sağlayacak arkaç getirmek için mesai yapacaklarını vurguladı.

Tarımın tıpkısı zamanda tıpkısı ticari faaliyetin ana unsuru olduğuna işaret fail Yumaklı, şunları kaydetti:

“Bizim hareket insanları tarımsal üretimin çabucak ülkemiz kaynaklarından değil, tıpkı zamanda ensiz dışından ithal yazar burada işleyip tekrar ihtiyacı olanlara atıf şeklinde dahi çok kırıcı benzeri başarıya ve beceriye sahabe. Bu kısım 25 bilyon dolar ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinin rekorunu kırdı.

Dolayısıyla her ithal edilenin ülkemizdeki yokluktan kaynaklandığını söylememek gerekir. Tığ ciddi ürünlerde zat kendimize yeteriz. Bittabi kim biraz tanesinde vardır, sizin coğrafyanız buna izin etmiyordur. Onun de lüzumlu önlemini kabul etmek tabiatıyla ki bizlerin vazifesi.”

Ilbay Şanlı Çelik bile kongrenin tarımın gelişmesine şişman katkı sağlayacağını söyledi.

Bilim insanlarının doğru tarıma cephe vereceğini tamlayan Çelik, “Kongrelerde belki o içimizdeki değiş arayışının, ilerleme arayışının belki nereye akla yatkın yönlendiğimizi durup buyurmak amacıyla bir fırsattır.” dedi.

Kütahya Şehremini Bilen Işık da tarımın gelişmesine katkı sağlayacak tıpkı kongreye sülale sahipliği yapmaktan bahtiyarlık duyduğunu dile getirdi.

Çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin katıldığı kurultay, ilişki günü sona erecek.

Share: