59 yıllık memleket inadı, ölünce bitti

– 59 almanak memleket inadı, ölünce bitti

Vatani görevini yaptığı sırada babasının vefatını kendisine söylemeyen ailesine kızan Trabzonlu Celal Tuna, Hollanda’ya yerleşerek izini kaybettirdi

Benzeri temerrüt için 59 yıl boyunca Türkiye’ye gelmeyen Ihtişam Tuna vasiyeti üzerine memleketi Trabzon’üstelik toprağa verildi

TRABZON – Vatani görevini yaptığı sırada babasının vefatını namına söylemeyen ailesine kızan Trabzonlu Mehabet Tuna, 24 yaşında yurtdışına gitti. 39 yıl boyunca izini kaybettiren Tuna, 20 sene önce yeğeninin araştırması sonucu bulundu. Bir direnim uğruna 59 yıl boyunca Türkiye’ye gelmeyen Kerem Tuna’nın inadı ölünce bitti. Hayatını kaybeden Büyüklük Tuna, vasiyeti üzerine memleketi Trabzon’da toprağa verildi.

Trabzonlu Ihtişam Tuna (83), 1963 yılında yurtsal görevini tamamladıktan sonraları iştirakçi yerine Belçika’ya gitti. Tıpkısı süre bilahare Hollanda’ya yerleşen Tuna, burada tıpkı kadınla tanışıp evlendi. Etraflı yıllar pansiyon işleten Tuna, eşinin ölümünden sonraları yalnız yaşamaya başladı. Askerliğini yaptığı tam babasının öldüğünü kendisine söylemeyen ailesi ve yakınlarına küsen Çap Tuna, senelerce izini kaybettirdi.

Yıllar boyunca ailesi ile görüşmeyen Heybet Tuna’yı 20 sene ilk Fransa’de aktif yeğeni Serken Tuna buldu. Amcasını yeniden Türkiye’ye tebliğ etmek amacıyla isteyen Serkan Tuna’nın gayreti akıbet bulmadı. Türkiye’ye dönmeye ikna edilemeyen Şevket Tuna, geçtiğimiz günlerde fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Şevket Tuna, hastanede cümle müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. 59 sene süresince Türkiye’ye fut basmayan Ihtişam Tuna’nın cenazesi vasiyeti konusunda havayolu ile Trabzon’a getirildi. Yomra ilçesine kapalı Tepeköy mahallesinde cenaze namazı kılınan Tuna, tıpkısı yerdeki sülale kabristanlığında toprağa verildi.

“Türkiye’ye getirememiştim; cenazesini getirebildim”

Babasının vefatını kendisine söylemeyen ailesine kızarak 24 yaşında yurtdışına sâdır ve 59 yıl boyunca tıpkı temerrüt için memleketine gelmeyen Heybet Tuna’nın yeğeni Serkan Tuna, amcasını Türkiye’ye getirmeye ikna edemediğini belirterek, “Askeriye görevinin ardından Hollanda’ya gitti. Bir daha idraksiz dönmedi. 20 sene önce amcamı arayıp buldum. O günden beri görüşüyoruz amma tıpkı çeşit ikna yazar Türkiye’ye getirememiştim. Cenazesini getirebildim. 50 yıldan çok oldu memleketine gelmedi. Askerden geldikten bilahare gitmiş. Ama hikayesini tüm anlatmadı. Eşi ben amcamı bulduğumda ebedî uyku etmişti. Çocuğu yoktu kendi kendine yaşıyordu” dedi.

“Tıpkısı cins kandırma edemediler”

Şevket Tuna’nın kardeşi Rafet Tuna ise ağabeyi ile telefonda görüştüğünü dile getirerek, “Ben o zamanlar çocuktum. Hollanda’ya gideli 50 yılı geçmişti. Telefon ile görüşüyorduk. Torunum ve ağabeyim öneri etmiş ama o ‘Köye akmak istemiyorum’ demiş. Tıpkısı soy ikna edemediler. Parasız olmuş. Ölüm etti cenazesini buraya getirdiler. Torunuma ‘Beni köyüme getirin’ demiş” şeklinde konuştu.

“Amcamı tek tanımadım, en son cenazesi geldi”

Izzet Tuna’nın yeğeni Ömer Tuna de, amcasını hiç tanımadığını kaydederek, “Amcamı on paralık tanımadım. en üst cenazesi geldi. Hüzünlüyüz. Tanrı mekanını behişt eylesin. Trabzon’dan göçmüş gitmiş amma hikayesini bilmiyoruz. Kimesne neden gittiğini bilmiyor. Ifham Etmek istememiş. On Paralık görmedim, telefon ile görüşmüştük. Rahatsız. Fransa’de dallı güllü kuzenim apotr ergin. Gidiş hikayesini araştırdık ama yanındaki kuzenim birlikte neden gittiğini bilmiyor” ifadelerini kullandı.

Share: