300 yıllık su değirmeni un öğütmeye devam ediyor

Erzurum’un Oltu ilçesine kapalı Nügürcük köyündeki 300 almanak su değirmeni, değirmenin sahibi Ana Ayrıntılı tarafından yörenin buğdaylarını una çeviriyor.

Bölge halkı, su değirmeninin unu yakmadan öğüttüğü üzere çıktı tercih edildiğini belirtiyor. Değirmenin sahibi Temel Ince (73), “60 yıldır bu değirmene bakım ediyorum. 300 yıllık tıpkı değirmen. Dedemlerden öğrendiğime bakarak 4’üncü dedem, o da değirmenin hangi zaman kurulduğunu bilmiyor. Bizim bu köylerde çok değirmen vardı, herkesin değirmeni haşat virane oldu. Ben topluluk çıktım, halen çalıştırıyorum. Ömrümün yettiği kadar değirmene topluluk olacağım. Ama benden bilahare ne evet onu de bilemem. Gelene gidene bakım ediyorum, değirmenin unundan sistem haddinden fazla razı. İşte hakeza devam ediyoruz, bakalım ne zamana büyüklüğünde masraf” dedi.

Değirmenin bazen ihtiyaçları olduğunu belirten Teferruatlı, “Kerem kuruluşlarına başvurma edeceğim. Arkın bendine 4 pare boru lazım, sel geldiğinde beni çok zora koşuyor. 4 çıngı borazan ile onu çözersem haddinden fazla domuzuna olacak. Değirmenimde öğütülen un çok sağlıklıdır. Vaktiyle burada unu öğütenlerde hiç hastalık yoktu. Kepekli un, dosdoğru un. Şimdi insanlar bu değirmenin ununu tercih ediyor, esenlik amacıyla buraya geliyorlar” diye konuştu.

Değirmende un öğütmeye buğday getiren Salih Macit, “Oltu’dan kalkıp bu köye akarsu değirmeninde un öğütmeye geldim. Tamamen doğal ve kepekli un öğütüyor, çok zinde. Su değirmeni adına yegâne bu değirmen kaldı” dedi.

Oltulu Ahmet Aktürk da, “Bu değirmenin özelliği buğdayı yakmadan öğütür, kepeği ile öğütür. Kepekli savmak bile çok elan uçuk tamam daha özlü peki; un değerini kaybetmez. Elektrikli değirmenler unu yakarak öğütür; un ısındığı amacıyla unun özelliği kayboluyor” dedi. – ERZURUM

Share: